Sapphire Pulse AMD Radeon RX 7600 Graphics Card - 8GB
| IN STOCK |
ASUS Dual AMD Radeon RX6600XT 8GB GDDR6 Graphics Card
| IN STOCK |
AMD Radeon Pro WX 3200 Graphics Card - 4 GB
| IN STOCK |
Gigabyte NVIDIA GeForce GT 1030 2GB GDDR4 Graphics Card
| IN STOCK |
Asrock Steel Legend AMD Radeon RX 7600 8GB GDDR6 Graphics Card
| IN STOCK |
Asus Prime GE Force RTX 5080 NVIDIA 16GB GDDR7 Graphics Card
| IN STOCK |
ASUS GeForce GT 730 NVIDIA 2GB GDDR5 Graphics Card
| IN STOCK |
PNY NVIDIA RTX A4500 20GB GDDR6 Professional Graphics Card
| IN STOCK |
XFX Speedster SWFT 210 AMD Radeon RX 7600 Core Edition Graphics Card - 8GB
| IN STOCK |
Gigabyte GeForce RTX 5080 Gaming 16GB GDDR7 Gaming Graphics Card
| IN STOCK |
XFX AMD Radeon RX 6400 4GB GDDR6 Graphics Card
| IN STOCK |
Asus Nvidia Geforce GT730 2GB GDDR5 Low Profile Graphics Card
| IN STOCK |
Inno3D NVIDIA GeForce GT 1030 2GB GDDR5 Graphics Card
| IN STOCK |
Sapphire PURE GAMING OC AMD Radeon RX 9070 16GB GDDR6 Graphics Card
| IN STOCK |
MSI GT 710 2GD3H LP Graphics Card
| IN STOCK |
RTX 2060 KO The new enters the ring ONE-TWO Punch with a to any contender willing to step in.
EVGA GeForce RTX 2060 KO and RTX 2060 KO ULTRA are the new editions to EVGA's RTX line up. Experience superior cooling, superior overclocking, and superior performance. EVGA GeForce RTX 2060 KO and RTX 2060 KO ULTRA are the new editions to EVGA's RTX line up. Experience superior cooling, superior overclocking, and superior performance.
The new GeForce RTX Series cards deliver everything you need to rule your game. They're powered by the Turing architecture and feature more cores and higher clocks. This gives you up to 30% faster performance than the original RTX 20 Series and 6X the performance of previous-generation 10 Series GPUs.
RTX ON
See every game come alive with ray tracing that delivers physically accurate shadows,
reflections, and lighting. And tap into Tensor Cores for super-powerful Al-processing.
Advanced memory, performance boosts, and processing technologies make these
GPUs are the perfect weapon for hardcore gamers...
PRECISION
Introducing EVGA Precision Xl. With a brand new layout, completely new codebase,
new features, and more, the new EVGA Precision XI software is faster, easier and better than ever. Real-time monitoring through the power connector and PCIe bus available in the all-new EVGA Precision Xll
| CHIPSET MANUFACTURER | NVIDIA |
| GPU | GeForce RTX 2060 |
| MEMORY SIZE | 6GB |
| MEMORY TECHNOLOGY | GDDR6 |
| MEMORY BUS | 192 bit |
| MEMORY CLOCK SPEED | 14000 MHz |
| NUMBER OF FANS | 2 |
| INTERFACE | PCI Express 3.0 |
| COOLING TYPE | Active |
| MAX RESOLUTION | 7680 x 4320 pixels |
| PROCESSOR FREQUENCY | 1755 MHz |
| DISPLAY PORTS | 1 |
| HDMI PORTS | 1 |
| DIRECTX VERSION | 12.1 |
| OPENGL VERSION | 4.5 |
| POWER CONSUMPTION | (typical): 160 W Minimum system power supply: 500 W |
| DIMENSIONS | Depth: 202.1 mm Height: 111.2 mm |
| CUDA CORES | 1920 |
| COLOR | Black, Metallic |
| POWER CONNECTORS | 1x 8-pin |
| SLOTS WIDTH | 2 |
| NVIDIA G-SYNC | Supported |