ASUS LOKI SFX-L 850W Fully Modular RGB PSU Power Supply - Platinum
| IN STOCK |
MSI MAG 750W 80 Plus Gold Fully Modular ATX Power Supply - Black
| IN STOCK |
ASUS LOKI ROG SFX-L 750W Platinum PSU Power Supply
| IN STOCK |
Thermaltake Toughpower GF1 ARGB 750W ATX Fully Modular Power Supply
| IN STOCK |
ASUS Loki ROG SFX-L 1000W Platinum PSU Power Supply
| IN STOCK |
MSI 850W Fully Modular ATX Power Supply - Black
| IN STOCK |
Be Quiet! SFX Power 3 450W Power Supply
| IN STOCK |
Asrock Steel Legend 750W Fully Modular ATX Power Supply
| IN STOCK |
MSI 1300W ATX Platinum Fully Modular Power Supply - Black
| IN STOCK |
Seasonic Prime Fanless PX 80 PLUS Platinum Modular 500W Power Supply
| IN STOCK |
Be Quiet! SFX-L Power 80 Plus Gold 600W Power Supply
| IN STOCK |
The EVGA SuperNOVA G6 power supplies feature a new platform design, using new materials and better layout placement to achieve greater performance with extremely low ripple and noise in an even smaller chassis.
Next Gen Platform
With a full-bridge, LLC Resonant Rectification, and DC-DC design, the SuperNOVA G6 provides rock-solid stability, relentless efficiency, and extremely tight voltage regulation.
Hardware + Firmware OPP
Hardware OPP is designed to trip at 135% max wattage as a last resort to protect the system, but the SuperNOVA G6 also features firmware OPP to anticipate harmful load behavior 5-10% sooner by shutting off the power supply when over-power conditions persist longer than 1ms while avoiding an instantaneous overload trigger protection malfunction during momentary peak wattage.
Smaller Size, Bigger Performance
The improved efficiency and voltage regulation minimizes heat, allowing the SuperNOVA G6 to be EVGA’s shortest ATX Gold-certified power supply.
ULTRA-QUIET 135MM FDB FAN WITH EVGA ECO MODE
To reduce noise, the SuperNOVA G6 maximizes the time the power supply stays silent or quiet at low to medium loads when ECO Mode is enabled.
| POWER PROVIDED | 750 W |
| FORM FACTOR | ATX |
| INPUT VOLTAGE | 100 - 240 V |
| INPUT FREQUENCY | 50/60 Hz |
| MOTHERBOARD CONNECTOR | 24-pin ATX |
| SATA POWER CONNECTOR | 9 |
| PERIPHERAL (MOLEX) POWER CONNECTOR | 4 |
| PCI EXPRESS CONNECTOR | 6 |
| FANS | 1 fan(s) |
| FAN DIAMETER | 13.5cm |
| POWER PROTECTION FEATURES | Over current, Over voltage, Overheating, Overload, Short circuit, Under voltage |
| MODULAR | Modular |
| CABLES INCLUDED | CPU, PCIe, Peripheral (Molex), SATA |
| COLOR | Black |
| COOLING TYPE | Active |
| ENERGY EFFCIENCY | 80 PLUS Gold 91% |
| WARRANTY | 10 years manufacturers warranty |