32GB G.Skill DDR4 PC4-25600 3200MHz Ripjaws V for Intel Z170/X99 CL16 Dual Channel kit (2x16GB) 1.35V
| IN STOCK |
128GB Kingston FURY Beast 3200MHz DDR4 Quad Memory Kit (4 x 32GB)
| IN STOCK |
8GB G.Skill DDR4 2400MHz PC4-19200 CL17 Dual Channel Memory Kit (2x 4GB)
| IN STOCK |
64GB Kingston FURY Renegade DDR4 3200MHz CL16 Dual Channel Kit (2x 32GB) Black
| IN STOCK |
8GB Kingston FURY Beast RGB DDR4 3600Mhz CL17 Single Module
| IN STOCK |
16GB G.Skill DDR4 PC4-32000 4000MHz Ripjaws V Black CL18 Dual Channel kit (2x8GB) 1.35V
| IN STOCK |
8GB Kingston ValueRAM PC4-25600 3200MHz 1.2 V CL22 DDR4 Memory Module
| IN STOCK |
16GB Crucial 3200MHz DDR4 Memory Module (1 x 16GB)
| IN STOCK |
16GB G.Skill Ripjaws V 3600MHz DDR4 Dual Memory Kit (2 x 8GB)
| IN STOCK |
16GB Kingston FURY Renegade PC4-25600 DDR4 3200MHz CL16 Black Dual Channel kit (2x8GB) Black
| IN STOCK |
128GB OWC 2666MHz DDR4 RDIMM PC4-21300 288-pin CL19 Quadruple Channel Memory Upgrade kit for iMac Pro (4x 32GB)
| IN STOCK |
16GB Kingston 3200MHz CL22 1.2 V DDR4 Memory Module (1 x 16GB)
| IN STOCK |
16GB Axiom DDR4 PC4-19200 2400MHz CL17 ECC Memory Module
| IN STOCK |
8GB Team T-Force Vulcan Z DDR4 3200MHz Memory Module (1 x 8GB)
| IN STOCK |
4GB Silicon Power DDR4-2400, CL17, UDIMM, Single Module
| IN STOCK |
The brand-new DDR4 memory module product of ELITE series launched by TEAMGROUP Inc., with its only 1.2 working voltage, saves 20% of power compared to the last generation. Therefore, the heat generated from the product itself has also been reduced, and it can maintain the peripheral operating temperature around the system.
The product shows perfect compliance with the specifications of JEDEC, and it has 100% product compatibility as well as quality reliability with INTEL's latest X99 chipset.
Both single-channel and dual-channel are available at the same time so as to meet the demands of users at different levels. The storage can be up to massive 32GB Kit (16GBx2) capacity, doubling the speed of data processing. The ELITE serial product offers exceptional qualities including stability, long-endurance and low-power consumption with its outstanding function.
| CAPACITY | 8GB |
| MEMORY TYPE | DDR4 |
| MEMORY SPEED | 2666 MHz |
| STANDARD | PC4 21300 |
| SINGLE/DUAL/TRIPLE | Single |
| CAS LATENCY | CL19 |
| MEMORY TIMINGS | 19-19-19-43 |
| VOLTAGE | 1.2 V |
| HEATSINK COLOR | Black |
| REGISTERED | unbuffered |
| TECHNOLOGY | 288-pin DIMM |
| NUMBER OF PINS | 288 |
| CONFIGURATION | 1 x 8 GB |
| PACKAGING | Retail packaging |
| WARRANTY | Lifetime manufacturers warranty |