|
Expected to ship within 10 days of order Free shipping within Ireland! |
32GB G.Skill DDR4 PC4-25600 3200MHz Ripjaws V for Intel Z170/X99 CL16 Dual Channel kit (2x16GB) 1.35V
| IN STOCK |
32GB G.Skill DDR4 3200MHz Sniper X PC4-25600 CL16 Dual Channel Kit (2x 16GB) Digital Camo
| IN STOCK |
32GB Corsair Vengeance LPX 2 DDR4 3600MHz CL18 Dual Channel Kit (2 x 16 GB)
| IN STOCK |
32GB Kingston Technology ValueRAM DDR4 3200MHz CL22 Memory Module (1 x 32GB)
| IN STOCK |
32GB Kingston Technology FURY Beast 3600MHz DDR4 Memory Module (1 x 32GB)
| IN STOCK |
4GB Silicon Power DDR4-2400, CL17, UDIMM, Single Module
| IN STOCK |
16GB G.Skill Ripjaws V 3600MHz DDR4 Dual Memory Kit (2 x 8GB)
| IN STOCK |
| IN STOCK |
| IN STOCK |
32GB G.Skill DDR4 Trident Z Royal Silver 3600Mhz PC4-28800 CL16-19-19-39 1.35V Dual Channel Kit 2x16GB
| IN STOCK |
16GB Team Group DELTA RGB DDR4 3200MHz CL16 Dual Memory Kit (2 x 8GB) - Black
| IN STOCK |
32GB Team Group DDR4 3600MHz CL18 Dual Memory Kit (2 x 16GB)
| IN STOCK |
8GB G.Skill DDR4 2400MHz PC4-19200 CL17 Dual Channel Memory Kit (2x 4GB)
| IN STOCK |
32GB Kingston Technology FURY Beast 3200MHz DDR4 Dual Memory Kit (2 x 16GB)
| IN STOCK |
16GB Transcend JetRam DDR4 3200MHz PC4-25600 CL22 1.2V Dual Channel Kit (2x8GB)
| IN STOCK |
Kingston FURY™ Beast DDR4 RGB memory upgrades the style and performance of any system. Featuring stunning RGB lighting* to complement the sleek black heat spreader and impressive speeds of up to 3733MT/s[*]. Choose between Intel® XMP Certified & XMP-Ready profiles, Ready for AMD Ryzen™ or go for Plug N Play** automatic overclocking at 2666MT/s to get the boost you need for work and play.
Customisable RGB lighting* with sleek styling
Transform your system using Kingston FURY™ CTRL to choose from over a dozen lighting patterns or customise RGB effects on the sleek heat spreader.
Kingston FURY™ Infrared Sync Technology™
Keep RGB lighting effects in sync with patented Kingston FURY Infrared Sync Technology.
Intel® XMP Certified and XMP-Ready
Our engineers have predefined [Intel Extreme Memory Profiles] to reach speeds of up to 3733MT/s[*] to get the most out of your memory.
Ready for AMD Ryzen™
Trust your AMD-based system to get down to business in-app or in-game with memory that’s ready for Ryzen.
Plug N Play – Automatic overclocking up to 2666MT/s**
For a reliable and compatible upgrade, Kingston FURY Beast DDR4 RGB Plug N Play modules will auto-overclock to the highest listed speed allowed by system BIOS.
| CAPACITY | 8GB |
| MEMORY TYPE | DDR4 |
| MEMORY SPEED | 3600MHz |
| STANDARD | PC4-28800 |
| SINGLE/DUAL/TRIPLE | Single module |
| CAS LATENCY | CL17 |
| MEMORY TIMINGS | 17-21-21 |
| VOLTAGE | 1.35V |
| ERROR CHECKING | No |
| HEATSINK COLOR | Black |
| BUILT-IN RGB | Yes |
| REGISTERED | Unregistered (unbuffered) |
| TECHNOLOGY | 288-pin DIMM |
| NUMBER OF PINS | 288 |
| CONFIGURATION | Memory layout (modules x size): 1 x 8 GB Module configuration: 1024M x 64 |
| FEATURES | Intel XMP |
| PACKAGING | Retail packaging |
| WARRANTY | Lifetime manufacturers warranty |