32GB G.Skill DDR4 PC4-25600 3200MHz Ripjaws V for Intel Z170/X99 CL16 Dual Channel kit (2x16GB) 1.35V
| IN STOCK |
8GB Team Group Elite DDR4 2666MHz CL19 Memory Module
| IN STOCK |
32GB G.Skill DDR4 3200MHz Sniper X PC4-25600 CL16 Dual Channel Kit (2x 16GB) Digital Camo
| IN STOCK |
32GB G.Skill Trident Z Neo DDR4 3600MHz PC4-28800 CL18 RGB Dual Channel Kit (2x 16GB)
| IN STOCK |
32GB G.Skill Trident Z RGB (2 x 16GB) DDR4 3200MHz Memory Module
| IN STOCK |
64GB Kingston 3200MHz CL22 DDR4 Memory Module
| IN STOCK |
32GB G.Skill DDR4 PC4-21300 2666MHz Ripjaws V CL19 Quad Channel Desktop Kit (4x8GB)
| IN STOCK |
32GB Corsair Vengeance LPX DDR4 3600MHz Dual Memory Kit (2 x 16GB)
| IN STOCK |
8GB Kingston DDR4 3200MHz CL22 Memory Module
| IN STOCK |
32GB G.Skill DDR4 PC4-28800 3600MHz Ripjaws V CL18 Dual Channel Kit (2x16GB) 1.35V
| IN STOCK |
16GB G.Skill DDR4 PC4-25600 3200MHz Ripjaws V CL16 (16-18-18-38) Dual Channel kit (2x8GB) 1.35V
| IN STOCK |
32GB Kingston Value Ram DDR4 3200MHz CL22 Memory Module (1 x 32GB)
| IN STOCK |
16GB Transcend JetRam DDR4 3200MHz PC4-25600 CL22 1.2V Dual Channel Kit (2x8GB)
| IN STOCK |
16GB G.Skill DDR4 TridentZ RGB 3200Mhz PC4-25600 CL16 1.35V Dual Channel Kit (2x8GB)
| IN STOCK |
32GB G.Skill DDR4 RAM PC3200 Aegis CL16 Dual Channel Kit (2x16GB)
| IN STOCK |
Memory for AMD
An AMD memory specially made for AMD’s latest Ryzen 3000 series processor and X570 motherboard. It is tested for complete compatibility and stability.
Reinforced structure, Enhanced heat dissipation
It is made by punch press process with a 0.8mm thick, one-piece alloy aluminum. In addition, coloring with the electrolytic anodizing process can offer corrosion resistance and make it non-conductive. By transferring the heat from superconductive thermal adhesive to alloy cooing modules through heat conduction, the overclocking memory can be maintained within operating temperature.
Selected IC chips, Stable and durable
TEAMGROUP DDR4 gaming memory specially made for AMD is selected through a rigorous testing process. Every overclocking memory is tested for complete compatibility and stability. This offers gamers a memory with excellent quality, optimal performance, stability, and compatibility.
High performance, Low power consumption, Easy upgrade
In addition to the increase in data transfer rate. This desktop memory is energy saving, high performance and low power consuming.
Supports OC Profile, One-click overclocking
T-FORCE DARK Zα DDR4 Gaming Memory is plug and play ready. Overclocking is a snap without the hassle of manually adjusting the BIOS. One step and you are ready to experience the extreme speed sensation of overclocking memory.
T-FORCE
T-FORCE is TEAM force. The red “T” on the logo of “TF” represents TEAMGROUP’s passion for the storage products. The black “F” represents TEAMGROUP’s over 18 years of promotion of storage products. The visual design of the perfect combination elegantly symbolizes a pair of flying wings. They represent that the high quality and extreme performance gaming products from TEAMGROUP are capable of allowing all gamers to break the speed limit and enjoy the ever-changing world of gaming.
| CAPACITY | 32GB |
| MEMORY TYPE | DDR4 |
| MEMORY SPEED | 4000 MHz |
| STANDARD | PC4 32000 |
| SINGLE/DUAL/TRIPLE | Dual channel kit (2 x 16 GB) |
| CAS LATENCY | CL18 |
| VOLTAGE | 1.4 V |
| HEATSINK COLOR | Black |
| REGISTERED | unbuffered |
| TECHNOLOGY | 288-pin DIMM |
| NUMBER OF PINS | 288 |
| CONFIGURATION | 2 x 16 GB |
| FEATURES | Heatsink |
| PACKAGING | Retail packaging |
| WARRANTY | Lifetime manufacturers warranty |