|
Expected to ship within 6 days of order Free shipping within Ireland! |
32GB G.Skill DDR4 PC4-25600 3200MHz Ripjaws V for Intel Z170/X99 CL16 Dual Channel kit (2x16GB) 1.35V
| IN STOCK |
8GB Kingston ValueRAM PC4-25600 3200MHz 1.2 V CL22 DDR4 Memory Module
| IN STOCK |
16GB G.Skill DDR4 PC4-24000 3000MHz Ripjaws V Red CL16 Dual Channel kit (2x8GB) 1.35V
| IN STOCK |
32GB Kingston Technology FURY Beast 3600MHz DDR4 Dual Memory Kit (2 x 16GB)
| IN STOCK |
8GB Team Group Elite DDR4 3200MHz CL22 Memory Module
| IN STOCK |
8GB Synology DDR4 2666MHz ECC UDIMM Memory Module
| IN STOCK |
16GB Axiom DDR4 PC4-19200 2400MHz CL17 ECC Memory Module
| IN STOCK |
| IN STOCK |
32GB Kingston FURY Beast 3200MHz DDR4 Dual Memory Kit (2 x 16GB)
| IN STOCK |
32GB Kingston Value Ram DDR4 3200MHz CL22 Memory Module (1 x 32GB)
| IN STOCK |
4GB Axiom PC4-17000 DDR4 2133MHz Memory Module
| IN STOCK |
16GB Kingston Technology DDR4 3200MHz CL22 Memory Module (1x16GB)
| IN STOCK |
16GB G.Skill Aegis DDR4 3200MHz PC4-25600 CL16 Single Desktop Memory Module
| IN STOCK |
Kingston Technology ValueRAM KVR32N22S6/8 8 GB 1 x 8 GB DDR4 3200 MHz Memory Module
| IN STOCK |
16GB G.Skill DDR4 TridentZ RGB 3000Mhz PC4-24000 CL16 1.35V Dual Channel Kit (2x8GB) for Intel Z270
| IN STOCK |
Reinforced structure and enhanced heat dissipation
Designed for complete protection and enhanced heat dissipation, the heat spreader is formed by punch press process with a 0.8mm thick, one-piece alloy aluminum to reinforce the body structure. In addition, the electrolytic anodizing process can enhance corrosion resistance and make it non-conductive. Moreover, the superconductive thermal adhesive can maintain gaming memory within operating temperatures.
Selected IC chips. Stable and durable
The DDR4 gaming memory is made and selected through a rigorous testing process for complete compatibility and stability. This offers gamers a DDR4 memory with excellent quality, stability and compatibility.
High performance, low power consumption and upgrade easily
In addition to the increase in data transfer rate, the basic working voltage of the new generation of DDR4 memory is also decreased to 1.2V. This desktop memory is energy saving, high performance and low power consumption.
Supports Intel XMP and auto overclocking
T-FORCE VULCAN Z DDR4 Gaming Memory is plug and plays ready. Overclocking can be super easy without the hassle of manually adjusting the BIOS. It is compatible with both Intel & AMD platform, therefore gamers can easily enjoy overclocking without worries.
| CAPACITY | 32GB |
| MEMORY TYPE | DDR4 |
| MEMORY SPEED | 3200 MHz |
| STANDARD | PC4 25600 |
| SINGLE/DUAL/TRIPLE | Dual channel kit (2 x 16 GB) |
| CAS LATENCY | CL16 |
| VOLTAGE | 1.35 V |
| HEATSINK COLOR | Black |
| REGISTERED | unbuffered |
| TECHNOLOGY | 288-pin DIMM |
| CONFIGURATION | 2 x 16 GB |
| FEATURES | Intel Extreme Memory Profile (XMP) |
| PACKAGING | Retail packaging |
| WARRANTY | Lifetime manufacturers warranty |