| 40 IN STOCK (40 local - 0 remote) |
|
Ready to ship Shipping within Ireland from only € 4.99! |
16GB Guardians of the Galaxy Star Lord USB Flash Drive
| IN STOCK |
16GB Star Wars TLJ 1st Order BB Unit USB Flash Drive
| IN STOCK |
8GB Integral Crypto Drive FIPS 197 Encrypted USB3.0 Flash Drive (AES 256-bit Hardware Encryption)
| IN STOCK |
128GB Kingston Technology Data Traveler Micro Duo 3C USB Flash Drive - Stainless Steel, Purple
| IN STOCK |
128GB AData USB3.2 UC300 Type-C USB Flash Drive Black/Green
| IN STOCK |
128GB Kingston Technology IronKey Locker+ 50 USB Type-A 3.2 Flash Drive - Silver
| IN STOCK |
64GB Transcend JetFlash 790 USB3.0 Flash Drive - up to 90MB/sec - Retractable USB Connector
| IN STOCK |
16GB Thor USB Flash Drive
| IN STOCK |
64GB Kingston DataTraveler microDuo 3C USB-A + USB-C Interfaces USB3.0
| IN STOCK |
64GB Kingston Technology Data Traveler Exodia M USB Type A Flash Drive - Black, Blue
| IN STOCK |
16GB Game of Thrones Arya USB Flash Drive
| IN STOCK |
8GB Leprechaun USB Flash Drive
| IN STOCK |
| IN STOCK |
| IN STOCK |
16GB Verbatim V3 (3-Pack) USB Flash Drive
| IN STOCK |
The AData UC300 is one of the first USB Type-C flash drives to hit the streets. Designed for the latest generation notebook and desktop computers, equipped with USB Type-C ports, the UC300 is ultra-convenient and reliable. The sliding USB connector means there is no cap to keep track of, and with transfer speeds up to 100MB/sec you will not be left around waiting for slow transfers to complete.
Make it Easy with USB Type-C
No matter upside-down or right-side-up, you'll plug it in right every time with a USB Type-C connector. What's more, USB Type-C is compatible with a wide range of devices, from PCs, laptops, smartphones, to tablets, for hassle-free usage.
Fast Transfers - No More Waiting Around
Thanks to USB 3.2 Gen 1, the UC300 delivers data in up to 5Gbps for convenience and efficiency from one super-compact device via simple plug n play. It's also backward compatible with USB 2.0.
All the Space You Need
Does your storage device have enough space? The UC300 does! It's got enough for your 4K video and more with up to 256GB capacity. You won't need to worry about capacity anymore when archiving and editing videos and photos.
Capless Convenience
The UC300 features a sliding connector design that does away with cumbersome covers or caps that can be lost. The connector can be easily extended or retracted with just one hand.
UC300 USB Flash Drive
- Seamless file transfers with USB 3.2 Gen1
- 32/64/128/256GB capacities
- USB Type-C support for high compatibility
- Capless sliding connector
- Lanyard hole for attaching to keychains and bags
| CAPACITY | 64GB |
| INTERFACE TYPE | USB3.2 Type-C |
| FEATURES | Sliding USB Connector |
| TRANSFER RATES | Up to 100MB/sec read speed |
| COLOUR | Black/Green |
| MODEL | UC300 |
| MATERIAL | Plastic |
| SYSTEM REQUIREMENTS | Windows XP, Vista, 7, 8, 8.1, 10, 11 Mac OS X 10.6 or later Linux kernel 2.6 or later, with no device driver needed |
| DIMENSIONS | 63 x 20 x 10mm / 2.46 x 0.8 x 0.41inch |
| WEIGHT | 7g / 0.25oz |
| WARRANTY | 5 years manufacturers warranty |