128GB AData Premier Pro microSDXC CL10 UHS-I U3 V30 A2 Memory Card with SD Adapter
| IN STOCK |
256GB Extreme Pro Class 10 UHS II SDXC Card
| IN STOCK |
1TB Creator Class 10 Micro UHS-I SDXC Memory Card
| IN STOCK |
| IN STOCK |
128GB Silicon Power Elite microSDXC CL10 UHS-1 100MB/sec Colorful Memory Card With Adapter
| IN STOCK |
32GB Transcend microSDHC CL10 Industrial Grade 10M Series
| IN STOCK |
32GB Verbatim MicroSDHC Class10 Memory Card
| IN STOCK |
| IN STOCK |
64GB AData Premier Pro microSDXC CL10 UHS-I U3 V30 A2 Memory Card with SD Adapter
| IN STOCK |
| IN STOCK |
32GB Kingston High Endurance microSD Memory Card CL10 UHS-I
| IN STOCK |
32GB Silicon Power SDT3 Industrial MicroSD Card
| IN STOCK |
64GB Silicon Power Superior A1 microSDXC Class 10. UHS-I U3. V30. 4K UHD
| IN STOCK |
512GB Silicon Power Hypera microSDXC™ Express Card SD Express. Class 10. UHS-I U3. V30. A1
| IN STOCK |
64GB Transcend 300S microSDXC UHS-I CL10 Memory Card with SD Adapter 95MB/sec
| IN STOCK |
With the more frequent use of smartphones and tablet PCs for multimedia recording and playback, there are increasing demands on the read and write speeds of dedicated memory cards. This Premier series memory card implements the SDA 3.0 specification UHS-I (Ultra High Speed 1, in compliance with SD 2.0 Class 10 speed), and comes with an entry-level price for consumers who want a dedicated card for their smartphone or tablet PC.
These memory cards employ Error-Code Correction (ECC), and are extremely cold-resistant, heat-resistant and impervious to x-rays, making them one of the world's most rugged memory cards.
Increased speed, no increase in cost
Premier microSDHC/SDXC UHS-I Class 10 U1 memory cards have higher capacity, but without a higher price, and provide consumers with the faster read speeds of UHS-I specification at the price of a Class 10 card. Sequential reads are up to 80 MB/second, and write speeds reach the UHS-I speed class 1 specification. They are remarkably suitable for users who enjoy high definition photography and video recording. Running multiple applications simultaneously causes no loss in read/write speed.
| CAPACITY | 16GB |
| TYPE | microSDHC |
| SPEED RATING | SDHC CL10 UHS-1 Speed Class 1 |
| TRANSFER RATES | Read speed up to 80MB/sec Write speed up to 10MB/sec |
| UHS SPEED CLASS | UHS-I |
| TEMPERATURE RANGE | -25°C (-13°F) ~ 85°C (185°F) |
| DIMENSIONS | 15mm x 11mm x 1.0mm |
| PACKAGING | Bulk packing incl. SD adapter |
| WARRANTY | Lifetime manufacturers warranty |