AMD Ryzen 9 7900X 4.7GHz 12 Core AM5 Desktop Processor Boxed
| IN STOCK |
Intel Core i5-12600K 12th Gen Alder Lake 10-Core 3.7 GHz (4.9 Turbo) LGA 1700 Desktop Processor
| IN STOCK |
AMD Ryzen 5 5600 3.5 GHz Six-Core AM4 Desktop Processor
| IN STOCK |
Intel Core i5-12400F Alder Lake CPU LGA 1700 2.5 GHz 6-Core 65W 18MB Cache Desktop Processor
| IN STOCK |
AMD Ryzen 9 7900 3.7GHz (5.4 Turbo) 12 Core AM5 Desktop Processor Boxed
| IN STOCK |
AMD Ryzen 7 7800X3D 4.2GHz (5.0 GHz) 8 Core AM5 Desktop Processor Boxed
| IN STOCK |
AMD Wraith Stealth Cooler Ryzen 7 5700G 3.8GHz 16MB L3 Desktop Processor Boxed
| IN STOCK |
Intel Core i5-12600 3.30GHz 6 Core LGA1700 Desktop Processor Boxed
| IN STOCK |
AMD Ryzen 5 4500 3.6GHz 8MB AM4 Desktop Processor Boxed
| IN STOCK |
Intel Comet Lake Intel Core i5-10400 2.90Ghz 12MB Cache CPU Desktop Processor
| IN STOCK |
AMD Ryzen 7 5700X 3.4 GHz 8-Core AM4 Desktop CPU Processor
| IN STOCK |
AMD Ryzen Threadripper PRO 5965WX 3.8GHz 24 Core sWRX8 Desktop Processor
| IN STOCK |
AMD Ryzen 5 8600G 4.3 GHz 6-Core Socket AM5 16MB L3 Cache Desktop CPU Processor
| IN STOCK |
Intel Box Pentium Gold G6600 4.2Ghz 4M Comet Lake Desktop Processor Boxed
| IN STOCK |
AMD Ryzen 5 7600X 4.7GHz 6 Core AM5 Desktop Processor Boxed
| IN STOCK |
Featuring Intel® Adaptive Boost Technology, Intel® Thermal Velocity Boost, Intel® Turbo Boost Max Technology 3.0, and PCIe 5.0 & 4.0 support, DDR5 and DDR4 support, 13th Gen Intel® Core™ i9 desktop processors are optimized for enthusiast gamers and serious creators and help deliver high performance. Discrete graphics required. Compatible with Intel® 700 Series and Intel® 600 Series Chipset based motherboards. 65W Processor Base Power.
| SERIES | i9-13900F |
| CPU SOCKET | LGA 1700 |
| NUMBER OF CORES | 24 |
| OPERATING FREQUENCY | 2GHz |
| BOOST FREQUENCY | 5.6GHz |
| NUMBER OF THREADS | 32 |
| CACHE | 36MB |
| MEMORY TYPES SUPPORTED | DDR4-SDRAM, DDR5-SDRAM |
| MAXIMUM PCI EXPRESS LANES | 20 |
| MAX MEMORY SUPPORTED | 128GB |
| PCI-E VERSION SUPPORTED | 4.0, 5.0 |
| WARRANTY | 3 years manufacturers warranty |