Gigabyte NVIDIA GeForce GT 1030 2GB GDDR4 Graphics Card
| IN STOCK |
Asus GT1030-SL-2G-BRK GeForce GT 1030 2GB GDDR5 Graphics Card
| IN STOCK |
Asus Nvidia Geforce GT730 2GB GDDR5 Low Profile Graphics Card
| IN STOCK |
Asrock Challenger AMD Radeon RX 7600 8GB GDDR6 Graphics Card
| IN STOCK |
XFX Speedster QICK 308 AMD Radeon RX 7600 Black Edition Graphics Card - 8GB
| IN STOCK |
XFX AMD Radeon RX 6400 4GB GDDR6 Graphics Card
| IN STOCK |
ASUS GT730-4H-SL-2GD5 NVIDIA GeForce GT 730 2 GB GDDR5 Graphics Card
| IN STOCK |
MSI GT 710 2GD3H LP Graphics Card
| IN STOCK |
Asrock Challenger Intel Arc A380 GDDR6 6GB Graphics Card
| IN STOCK |
XFX Speedster SWFT 210 AMD Radeon RX 7600 Core Edition Graphics Card - 8GB
| IN STOCK |
MSI GeForce GT 710 Low Profile Graphics Card - 2 GB
| IN STOCK |
XFX MERC 310 AMD Radeon RX 7900 XTX 24GB GDDR6 Gaming Graphics Card
| IN STOCK |
MSI N210-MD1G/D3 Graphics Card - 1 GB
| IN STOCK |
Asus Prime GE Force RTX 5080 NVIDIA 16GB GDDR7 Graphics Card
| IN STOCK |
AMD Radeon Pro WX 3200 Graphics Card - 4 GB
| IN STOCK |
The new NVIDIA GeForce RTX 30 Series GPUs, the 2nd generation of RTX, features new RT Cores, Tensor Cores and streaming multiprocessors, bringing stunning visuals, amazingly fast frame rates, and AI acceleration to games and creative applications.
Powered by the NVIDIA Ampere architecture, which delivers increases of up to 1.9X performance-per-watt over the previous generation, the RTX 30 Series effortlessly powers graphics experiences at all resolutions, even up to 8K at the top end.
| CHIPSET MANUFACTURER | NVIDIA |
| GPU | GeForce RTX 3070 Ti |
| MEMORY SIZE | 8GB |
| MEMORY TECHNOLOGY | GDDR6X |
| MEMORY BUS | 256 bit |
| NUMBER OF FANS | 3 fan(s) |
| INTERFACE | PCI Express x16 4.0 |
| COOLING TYPE | Active |
| MAX RESOLUTION | 7680 x 4320 pixels |
| PROCESSOR FREQUENCY | 1575MHz |
| DISPLAY PORTS | 3 |
| HDMI PORTS | 1 |
| FORM FACTOR | Full-Height/Full-Length (FH/FL) |
| DIRECTX VERSION | 12 Ultimate |
| OPENGL VERSION | 4.6 |
| VR READY | Virtual Reality (VR) ready |
| POWER CONSUMPTION | 750 W |
| CUDA CORES | 6144 |
| COLOR | Black |
| POWER CONNECTORS | 2x 8-pin |
| SLOTS WIDTH | 3 |
| NVIDIA G-SYNC | NVIDIA G-SYNC |