AMD Ryzen 7 7700 3.8GHz (5.3GHz Turbo) 8 Core AM5 Desktop Processor
| IN STOCK |
AMD Ryzen 5 4500 3.6GHz 8MB AM4 Desktop Processor Boxed
| IN STOCK |
AMD Ryzen Threadripper PRO 5965WX 3.8GHz 24 Core sWRX8 Desktop Processor
| IN STOCK |
Intel Core i5-12400F 2.5GHz 6 Core LGA1700 Desktop Processor OME/Tray
| IN STOCK |
Intel Core i3-13100F 3.4GHz (4.5 Turbo) 4-Core LGA 1700 Desktop Processor (Raptor Lake)
| IN STOCK |
Intel Pentium Gold G6400 Comet Lake 4GHz 4MB CPU Desktop Processor Boxed
| IN STOCK |
Intel Core i7-13700F 2.1GHz 16 Core LGA 1700 Desktop Processor OEM/Tray
| IN STOCK |
Intel Box Pentium Gold G6600 4.2Ghz 4M Comet Lake Desktop Processor Boxed
| IN STOCK |
AMD Ryzen 5 5600GT 3.6 GHz 6-Core Socket AM4 16MB L3 Cache Desktop CPU Processor
| IN STOCK |
AMD Ryzen 5 5600G 3.9GHz 6 Core L2 & L3 Desktop Processor OEM/Tray
| IN STOCK |
Intel Core i3-12100F 3.3GHz 4 Core LGA1700 Desktop Processor OEM/Tray
| IN STOCK |
AMD Wraith Stealth Cooler Ryzen 7 5700G 3.8GHz 16MB L3 Desktop Processor Boxed
| IN STOCK |
AMD Ryzen 7 8700G 4.2 GHz 8-Core Socket AM5 16MB L3 Cache Desktop CPU Processor
| IN STOCK |
AMD Ryzen 5 5600X 3.7GHz 32MB L3 AM4 CPU Desktop Processor Boxed
| IN STOCK |
AMD Ryzen 5 7600X 4.7GHz 6 Core AM5 Desktop Processor Boxed
| IN STOCK |
The Ultimate Processor for Gaming, with AMD 3D V-Cache™ Technology for Even More Game Performance
The 16-core processor that can do it all with incredible performance from AMD for the most demanding gamers and creators. Plus, enjoy the benefits of next-gen AMD 3D V-Cache™ technology for low latency and even more game performance.
| SERIES | AMD Ryzen 9 |
| CPU SOCKET | AM5 |
| NUMBER OF CORES | 16 |
| OPERATING FREQUENCY | 4.2GHz |
| BOOST FREQUENCY | 5.7GHz |
| NUMBER OF THREADS | 32 |
| CACHE | 128MB L3 |
| MANUFACTURING PROCESS | 5nm |
| INTEGRATED GRAPHICS TYPE | AMD Radeon Graphics |
| INTEGRATED GRAPHICS SPEED | 2200MHz |
| MEMORY TYPES SUPPORTED | DDR5-SDRAM |
| PCI-E VERSION SUPPORTED | 5.0 |