|
Expected to ship within 10 days of order Free shipping within Ireland! |
Intel Core i3-10105F 3.7GHz Comet Lake-S 6MB Smart Cache Desktop Processor OEM/Tray
| IN STOCK |
AMD Ryzen 5 5600 3.5 GHz Six-Core AM4 Desktop Processor
| IN STOCK |
Intel Celeron G6900 3.4GHz Dual Core LGA 1700 CPU Desktop Processor (Alder Lake)
| IN STOCK |
AMD Ryzen Threadripper PRO 5965WX 3.8GHz 24 Core sWRX8 Desktop Processor
| IN STOCK |
Intel Core i7-12700 Alder Lake CPU LGA 1700 2.1 GHz 12-Core 65W 25MB Cache Desktop Processor
| IN STOCK |
Intel Core i5-12500 3GHz 6 Core LGA 1700 OEM/Tray Processor
| IN STOCK |
Intel Core i7-12700F 2.1GHz 12 Core LGA 1700 OEM/Tray Processor
| IN STOCK |
Intel Core i7-9700 Coffee Lake 3GHz 12MB Cache Desktop Processor OEM/Tray Version
| IN STOCK |
AMD Ryzen 7 7800X3D 4.2GHz (5GHz) 8-Core L3 AM5 Desktop Processor OEM/Tray Version
| IN STOCK |
Intel Core i5-10400F 2.9GHz Comet Lake 12MB Cache CPU Desktop Processor Boxed
| IN STOCK |
AMD Ryzen Threadripper Pro 5975WX 3.6GHz L3 Desktop Processor Boxed
| IN STOCK |
AMD Ryzen 7 5800X 3.8GHz L3 AM4 CPU Desktop Processor Boxed
| IN STOCK |
Intel Core i5-12400F Alder Lake CPU LGA 1700 2.5 GHz 6-Core 65W 18MB Cache Desktop Processor
| IN STOCK |
Intel Core i7-13700K 3.4GHz 16 Core LGA 1700 Desktop Processor OEM/Tray (Raptor Lake)
| IN STOCK |
AMD Ryzen 9 5950X 3.4GHz 64MB L3 AM4 CPU Desktop Processor Boxed
| IN STOCK |
The Dominant Gaming Processor, with AMD 3D V-Cache™ Technology for Even More Game Performance
Whatever the setting, whatever the resolution, lead your team to victory with this incredible gaming processor. Plus, enjoy the benefits of next-gen AMD 3D V-Cache™ technology for low latency and even more game performance.
| SERIES | AMD Ryzen 7 |
| CPU SOCKET | Socket AM5 |
| NUMBER OF CORES | 8 |
| OPERATING FREQUENCY | 4.2GHz |
| BOOST FREQUENCY | 5GHz |
| NUMBER OF THREADS | 16 |
| CACHE | 96MB L3 |
| INTEGRATED GRAPHICS TYPE | AMD Radeon Graphics |
| INTEGRATED GRAPHICS SPEED | 2200MHz |
| MEMORY TYPES SUPPORTED | DDR5-SDRAM |
| PCI-E VERSION SUPPORTED | 5.0 |