Inno3D NVIDIA GeForce GT 1030 2GB GDDR5 Graphics Card
| IN STOCK |
PNY NVIDIA RTX A4500 20GB GDDR6 Professional Graphics Card
| IN STOCK |
Sparkle Intel Arc A380 ELF DDR6 HDMI 2000MHz 6GB Single Fan Graphics Card - Blue
| IN STOCK |
ZOTAC GAMING GeForce RTX 5080 AMP Extreme Infinity 16GB GDDR7 Graphics Card
| IN STOCK |
ASUS Dual AMD Radeon RX6600XT 8GB GDDR6 Graphics Card
| IN STOCK |
ASUS GeForce GT 730 NVIDIA 2GB GDDR5 Graphics Card
| IN STOCK |
Sparkle Intel Arc A750 TITAN OC Edition DDR6 HDMI 2200MHz 8GB Triple Fan Graphics Card - Blue
| IN STOCK |
Asrock Challenger AMD Radeon RX 7600 8GB GDDR6 Graphics Card
| IN STOCK |
MSI N210-MD1G/D3 Graphics Card - 1 GB
| IN STOCK |
Asus Prime GeForce RTX 5080 NVIDIA 16GB GDDR7 Graphics Card
| IN STOCK |
Gigabyte NVIDIA GeForce GT 1030 2GB GDDR4 Graphics Card
| IN STOCK |
XFX AMD Radeon RX 6400 4GB GDDR6 Graphics Card
| IN STOCK |
Asus Prime GE Force RTX 5080 NVIDIA 16GB GDDR7 Graphics Card
| IN STOCK |
AMD Radeon Pro WX 3200 Graphics Card - 4 GB
| IN STOCK |
Asus TUF NVIDIA GeForce RTX 5090 32GB GDDR7 Gaming Graphics Card
| IN STOCK |
ASUS TUF Gaming GeForce RTX® 4090 OC Edition 24GB GDDR6X optimized inside and out for lower temps and durability.
ARMED FOR FLOW
The NVIDIA Ada Lovelace architecture elevated by buffed cooling and power delivery,
and backed with an arsenal of rugged reinforcements to cover your six.
Lock, load, and dominate with the TUF Gaming GeForce RTX® 4090.
NVIDIA Ada Lovelace Streaming Multiprocessors: Up to 2x performance and power efficiency
4th Generation Tensor Cores:Up to 4x performance with DLSS 3 vs. brute-force rendering
3rd Generation RT Cores: Up to 2X ray tracing performance
OC mode: Boost clock 2595 MHz (OC mode)/ 2565 MHz (Gaming mode)
Axial-tech fans scaled up to deliver 23% more airflow
Dual Ball Fan Bearings last up to twice as long as conventional designs
Military-grade Capacitors rated for 20K hours at 105C make the GPU power rail more durable
Metal Exoskeleton adds structural rigidity and vents to increase heat dissipation
Auto-Extreme precision automated manufacturing for higher reliability
GPU Tweak III software provides intuitive performance tweaking, thermal controls, and system monitoring
| CHIPSET MANUFACTURER | Nvidia |
| GPU | GeForce RTX 4090 |
| MEMORY SIZE | 24GB |
| MEMORY TECHNOLOGY | GDDR6X |
| MEMORY BUS | 384 bit |
| NUMBER OF FANS | 3 |
| INTERFACE | PCI Express 4.0 |
| COOLING TYPE | Active |
| MAX RESOLUTION | 7680 x 4320 pixels |
| PROCESSOR FREQUENCY | 2595 MHz |
| DISPLAY PORTS | 3 |
| HDMI PORTS | 2 |
| DISPLAY PORTS | 3 |
| DIRECTX VERSION | 12 Ultimate |
| OPENGL VERSION | 4.6 |
| VR READY | Yes |
| POWER CONSUMPTION | Minimum system power supply: 850 W |
| DIMENSIONS | Depth: 72.6 Height: 160 Width: 348.2 |
| PRODUCT WEIGHT | 2.34 kg |
| CUDA CORES | 16384 |
| COLOR | Grey |
| POWER CONNECTORS | 1x 16-pin |
| WARRANTY | 2 years manufacturers warranty |