ASUS Dual AMD Radeon RX6600XT 8GB GDDR6 Graphics Card
| IN STOCK |
PowerColor Radeon Hellhound RX 9070 XT 16GB GDDR6 3-Fan Graphics Card
| IN STOCK |
Asrock Steel Legend AMD Radeon RX 7600 8GB GDDR6 Graphics Card
| IN STOCK |
Sapphire PURE GAMING OC AMD Radeon RX 9070 16GB GDDR6 Graphics Card
| IN STOCK |
Asrock Challenger Intel Arc A380 GDDR6 6GB Graphics Card
| IN STOCK |
Asus TUF NVIDIA GeForce RTX 5090 32GB GDDR7 Gaming Graphics Card
| IN STOCK |
MSI GeForce GT 710 Low Profile Graphics Card - 2 GB
| IN STOCK |
XFX AMD Radeon RX 6400 4GB GDDR6 Graphics Card
| IN STOCK |
MSI N210-MD1G/D3 Graphics Card - 1 GB
| IN STOCK |
PNY RTXA6000 Ada Lovelace 48GB GDDR6 Graphics Card
| IN STOCK |
MSI GeForce GT 1030 OC 2GB GDDR4 Graphics Card
| IN STOCK |
Sparkle Intel Arc A380 ELF DDR6 HDMI 2000MHz 6GB Single Fan Graphics Card - Blue
| IN STOCK |
ASUS GeForce GT 730 NVIDIA 2GB GDDR5 Graphics Card
| IN STOCK |
Sapphire Pulse AMD Radeon RX 7600 Graphics Card - 8GB
| IN STOCK |
AMD Radeon Pro WX 3200 Graphics Card - 4 GB
| IN STOCK |
WITH THE INCREDIBLE SUM OF ITS PARTS
The ROG Strix GeForce RTX® 4090 brings a whole new meaning to going with the flow.
Inside and out, every element of the card gives the monstrous GPU headroom to breathe freely and achieve ultimate performance.
The unleashed reign of the NVIDIA Ada Lovelace architecture is here.
| CHIPSET MANUFACTURER | NVIDIA |
| GPU | GeForce RTX 4090 |
| MEMORY SIZE | 24 GB |
| MEMORY TECHNOLOGY | GDDR6X |
| MEMORY BUS | 384 bit |
| NUMBER OF FANS | 3 fan(s) |
| INTERFACE | PCI Express 4.0 |
| COOLING TYPE | Active |
| MAX RESOLUTION | 7680 x 4320 pixels |
| DISPLAY PORTS | 3 |
| HDMI PORTS | 2 |
| DISPLAY PORTS | 3 |
| DVI PORTS | 3 |
| FORM FACTOR | Full-Height/Full-Length (FH/FL) |
| DIRECTX VERSION | 12 Ultimate |
| OPENGL VERSION | 4.6 |
| VR READY | Yes |
| POWER CONSUMPTION | 1000 W |
| DIMENSIONS | 149.3 mm |
| PRODUCT WEIGHT | 2.5 kg |
| COLOR | Black |
| POWER CONNECTORS | 1x 16-pin |
| SLOTS WIDTH | 3.5 |
| NVIDIA G-SYNC | Yes |