Team Group ELITE TED516G5200C4201 memory module 16 GB 1 x 16 GB DDR5 5200 MHz by Team
Team Group ELITE TED516G5200C4201 memory module 16 GB 1 x 16 GB DDR5 5200 MHz Image
OUT OF STOCK  (0 local - 0 remote)
Receive Stock Notice:
Minimum specifications reach an ultra-high frequency of 4800MHz, 50% more from the 3200MHz standard frequency maximum of DDR4 modules. Let our DDR5 help you breeze through all your boring, mundane tasks.
Standard working voltage has been reduced from the 1.2V in DDR4 modules to 1.1V, reducing energy consumption for each bandwidth to conserve energy and reduce your burden. To minimize noise interference, the power management has been transferred from motherboard to RAM and will be complimented with a PMIC for effective system load management.
CAPACITY 16GB
SPEED 5200 MHz
SINGLE / DUAL / QUAD KIT Single
CAS LATENCY 42
VOLTAGE 1.1 V