Samsung Odyssey LS27BG650EU computer monitor 68.6 cm (27") 2560 x 1440 pixels Quad HD LCD Black by Samsung
Samsung Odyssey LS27BG650EU computer monitor 68.6 cm (27
11 IN STOCK  (0 local - 11 remote)
Expected to ship within 6 days of order
Free shipping within Ireland!
Key Features
  • QHD and HDR600 come together for a crystal clear picture
  • The monitor with AMD FreeSync Premium Pro has a 144Hz refresh rate and 1ms (GtG) response time
  • Instantly access top streaming services and console games with Gaming Hub
See full specifications
See product description
Details
Boost your reality
QHD resolution
Hidden details shining bright
DisplayHDR 600
React in real time
240Hz refresh rate & 1ms (GtG) response time
Speed through scenes. 240Hz refresh rate eliminates lag for exhilarating gameplay with ultra-smooth action. Jump on enemies right when you see them with a 1ms (GtG) response time and blur-free frames.
Focus without ever breaking flow
FreeSync premium pro
Where gaming comes together
Samsung Gaming Hub
Your favorite shows in your space
Smart TV Experience
Overwhelm Your senses
1000R curvature
Designed to light up your world
CoreSync & Core lighting design
Quick, simple setup to seize the win
Game Bar
Unseen sides revealed
Ultrawide Game View
Instant auto connect
Auto Source Switch+
Convenience in mind
Ergonomic Stand
Specifications
SCREEN SIZE 68.6 cm (27")
RESOLUTION 2560 x 1440 pixels
DISPLAY TYPE VA
REFRESH RATE 240 Hz
VIEWING ANGLE 178°
DISPLAY COLORS 1 billion colours
BRIGHTNESS 350 cd/m²
CONTRAST RATIO Curved
RESPONSE TIME 1 ms
ASPECT RATIO 16:9
INPUT CONNECTORS No
BUILT-IN SPEAKERS Yes
AC INPUT VOLTAGE 100 - 240 V
COLOR Black
DIMENSIONS 615.8 mm