ViewSonic TD1655 15.6" Touchscreen 1920 x 1080 Full HD Computer Monitor
| IN STOCK |
AsRock Phantom Gaming FHD 1920 x 1080 pixels Curved Monitor - 27in
| IN STOCK |
Dell P2419H 1920 x 1080 pixels Full HD LCD Monitor - 24 in
| IN STOCK |
Samsung Odyssey G7 32 Inch 3840 x 2160 4K Ultra HD LED Computer Monitor - Black
| IN STOCK |
G.Skill WigiDash 7-inch Touch Screen PC Command Panel, USB Powered
| IN STOCK |
Be surrounded by vibrant scenes. The all-encompassing 1000R display fills your entire field of view and makes it easy to immerse yourself in your gaming character. Enjoy a thrilling gaming experience like never before.
Beautiful WQHDYour gaming world, now even more lifelike than ever! WQHD has 1.7 times the pixel density of Full HD, so you can count on incredibly detailed, razor-sharp images. Because there's more room to take in all the action, you can see everything with a broader view.
144Hz refresh rateDefeat every enemy, even at top speed. 144Hz refresh rate eliminates lag and motion blur for an immersive and extremely smooth gaming experience.
1 ms response timeTake out your opponents as soon as they come into view with a 1ms response time and precise mouse movements. Your on-screen performance is only as good as your own reflexes.
| SCREEN SIZE | 68.6 cm (27") |
| RESOLUTION | 2560 x 1440 pixels Wide Quad HD |
| REFRESH RATE | 144 Hz |
| VIEWING ANGLE | Horizontal: 178° Vertical: 178° |
| DISPLAY COLORS | 16.7 million colors |
| BRIGHTNESS | 300 cd/m² |
| CONTRAST RATIO | 2500:1 Curved |
| RESPONSE TIME | 1ms |
| ASPECT RATIO | 16:9 |
| INPUT CONNECTORS | 1 x HDMI 1 x DisplayPorts |
| AC INPUT VOLTAGE | 100 - 240 V |
| COLOR | Black |
| PACKAGE CONTENTS | HDMI |
| BACKLIGHT TYPE | LED |
| WALL MOUNTABLE | 75 x 75 |
| AMD FREESYNC | Yes |