ZOTAC GAMING GeForce RTX 5080 AMP Extreme Infinity 16GB GDDR7 Graphics Card
| IN STOCK |
Inno3D NVIDIA GeForce GT 1030 2GB GDDR5 Graphics Card
| IN STOCK |
MSI N210-MD1G/D3 Graphics Card - 1 GB
| IN STOCK |
PNY RTXA6000 Ada Lovelace 48GB GDDR6 Graphics Card
| IN STOCK |
PowerColor Radeon Hellhound RX 9070 XT 16GB GDDR6 3-Fan Graphics Card
| IN STOCK |
Asus GT1030-SL-2G-BRK GeForce GT 1030 2GB GDDR5 Graphics Card
| IN STOCK |
MSI GeForce GT 1030 OC 2GB GDDR4 Graphics Card
| IN STOCK |
Sapphire Pulse AMD Radeon RX 7600 Graphics Card - 8GB
| IN STOCK |
ASUS GT730-4H-SL-2GD5 NVIDIA GeForce GT 730 2 GB GDDR5 Graphics Card
| IN STOCK |
Asus Nvidia Geforce GT730 2GB GDDR5 Low Profile Graphics Card
| IN STOCK |
Sparkle Intel Arc A380 ELF DDR6 HDMI 2000MHz 6GB Single Fan Graphics Card - Blue
| IN STOCK |
PNY NVIDIA RTX A4500 20GB GDDR6 Professional Graphics Card
| IN STOCK |
Asus Prime GeForce RTX 5080 NVIDIA 16GB GDDR7 Graphics Card
| IN STOCK |
Gigabyte GeForce RTX 5080 Gaming 16GB GDDR7 Gaming Graphics Card
| IN STOCK |
MSI GeForce GT 710 Low Profile Graphics Card - 2 GB
| IN STOCK |
The all-new generation of ZOTAC GAMING GeForce GTX 1660 SUPER 6GB GDDR6 graphics cards are here. Based on the new NVIDIA Turing architecture, get ready to get fast and game strong.
Features:
- Super Compact Design
- Dual Offset Fan Design
- 4K / HDR / VR Ready
- FireStorm Utility
| CHIPSET MANUFACTURER | Nvidia |
| GPU | GeForce GTX 1660 SUPER |
| MEMORY SIZE | 6GB GDDR6 |
| MEMORY TECHNOLOGY | GDDR6 |
| MEMORY BUS | 192-bit |
| NUMBER OF FANS | 2 |
| INTERFACE | PCI Express 3.0 |
| COOLING TYPE | Active |
| MAX RESOLUTION | 7680x4320@60Hz (DisplayPort 1.4) |
| PROCESSOR FREQUENCY | 1785MHz |
| DISPLAY PORTS | 3 |
| HDMI PORTS | 1 |
| DIRECTX VERSION | 12 |
| OPENGL VERSION | 4.6 |
| DIMENSIONS | 215.9mm x 111.15mm x 35.3mm (8.5in x 4.38in x 1.39in) |
| CUDA CORES | 1408 |
| WARRANTY | 1 years manufacturers warranty |