LC-Power LC-M27-FHD-240-C computer monitor 68.6 cm (27") 1920 x 1080 pixels Full HD Black by LC-Power
LC-Power LC-M27-FHD-240-C computer monitor 68.6 cm (27
10 IN STOCK  (0 local - 10 remote)
Expected to ship within 7 days of order
Free shipping within Ireland!
Key Features
  • Gaming 68.6 cm (27") VA
  • Full HD 1920 x 1080 pixels 16:9
  • 240 Hz 4 ms 300 cd/m² 3000:1
  • F 26 kWh
See full specifications
See product description
Details
Experience the ultimate gaming feeling with the 27"/ 68,58 cm monitor from LC-Power!
Due to the FHD resolution of 1920 x 1080 pixels the monitor delivers razor-sharp Full HD pictures.
Other features of the monitor include a screen refresh rate of 240 Hz for a very fluent display of content, Adaptive Sync for a smooth gameplay, Picture-by-Picture (PbP), Picture-in-Picture (PiP) as well as an in height adjustable stand.
See sharper thanks to LC-Power!
Features:
Adaptive Sync
Overdrive
Low Blue
The low blue blue light filter noticeably reduces the strain on your eyes.
GamePlus
The GamePlus feature creates a better gaming environment when playing different types of games.
PIP / PBP
Picture-by-picture (PBP) lets you view content from two different sources on one screen.
Included in delivery:
monitor, base, DP cable, power cord, mounting material, user manual
Specifications
SCREEN SIZE 68.6 cm (27")
RESOLUTION 1920 x 1080 pixels
DISPLAY TYPE VA
REFRESH RATE 240 Hz
VIEWING ANGLE 178°
DISPLAY COLORS 16.7 million colours
BRIGHTNESS 300 cd/m²
CONTRAST RATIO Curved
RESPONSE TIME 4 ms
ASPECT RATIO 16:9
INPUT CONNECTORS 3
BUILT-IN SPEAKERS No
COLOR Black
DIMENSIONS 617 mm