Seasonic PRIME-TX-1600 power supply unit 1600 W 20+4 pin ATX ATX Black by Seasonic
Seasonic PRIME-TX-1600 power supply unit 1600 W 20+4 pin ATX ATX Black Image
1 IN STOCK  (0 local - 1 remote)
Expected to ship within 6 days of order
Free shipping within Ireland!
Key Features
  • ATX 12 V
  • Fully Modular
  • 80 PLUS Titanium Certified
See full specifications
See product description
Details
80 PLUS TITANIUM
MICRO TOLERANCE LOAD REGULATION
PREMIUM HYBRID FAN CONTROL
FLUID DYNAMIC FAN BEARING
HOW IT WORKS
CABLE-FREE CONNECTION DESIGN
Specifications
POWER PROVIDED 1600 W
FORM FACTOR ATX
INPUT VOLTAGE 100 - 240 V
INPUT FREQUENCY 50 - 60 Hz
MOTHERBOARD CONNECTOR 20+4 pin ATX
SATA POWER CONNECTOR 10
PERIPHERAL (MOLEX) POWER CONNECTOR 3
FANS 1 fan(s)
FAN DIAMETER 13.5 cm
POWER PROTECTION FEATURES Over current, Over voltage, Short circuit
DIMENSIONS 150 mm