Blacknoise Noiseblocker B12-P ARGB 120MM Computer Case Fan
| IN STOCK |
Noiseblocker Black Silent Pro PK-PS 140mm Computer Case Fan
| IN STOCK |
Noctua NF-A8 FLX 80mm 2000RPM Case Fan - Beige, Brown
| IN STOCK |
Noctua 140mm 900RPM Computer Case Fan
| IN STOCK |
Noctua 120mm 900RPM Computer Case Fan
| IN STOCK |
Noiseblocker Black Silent Pro P-1 80mm Computer Case Fan
| IN STOCK |
Noctua 92mm 1600RPM Computer Case Fan
| IN STOCK |
Noctua 40x10mm 5000RPM 5V PWM Computer Case Fan
| IN STOCK |
Noiseblocker Black Silent XL-P 120mm Computer Case Fan
| IN STOCK |
Noctua 140mm Computer Case Fan - Brown
| IN STOCK |
Noiseblocker Black Silent Pro PE-P 92mm Computer Case Fan
| IN STOCK |
Noctua 120mm 1200RPM Case Fan
| IN STOCK |
Noctua NF-A4x10 FLX 40mm 4500RPM Case Fan
| IN STOCK |
Noiseblocker Black Silent Pro P-P 80mm Computer Case Fan
| IN STOCK |
Noiseblocker Black Silent Pro PM-1 40mm Computer Case Fan
| IN STOCK |
Building on the core functionality of market favorites like Dynamic and Prisma, the Aspect series brings an exciting new aesthetic to the Fractal range of fans. Notable features include aerodynamic stator struts for lower turbulence, Trip Wire technology for enhanced blade efficiency, rifle bearings and built-in chaining support to simplify cable management.
In living color
- Let your system shine with six individually addressable hub-mounted RGB LEDs
- The aerodynamic stator struts decrease turbulence and noise caused by flowing air
- The Aspect frame offers aesthetics without compromising on performance
Extensive support
Compatible with ASUS AURA, Gigabyte Fusion, MSI Mystic Light, ASRock Polychrome and Razer Chroma
Rifle bearings
More efficient than the standard sleeve bearings
Trip Wire Technology
Introducing a micro-turbulent layer for enhanced blade efficiency
Chain feature
Simplify cable management by using the Aspect chain feature for multiple units
| FAN DIAMETER | 14 cm |
| ROTATION SPEED | 500 RPM |
| QUANTITY | 1 pc(s) |
| NOISE LEVEL | 10 dB |
| AIRFLOW | 78 cfm |
| CONNECTOR | 4-pin |
| COLOR | Black |
| VOLTAGE | 12 V |
| POWER CONSUMPTION | 2.16 W |
| DIMENSIONS | 140 x 140 x 25 mm |
| WEIGHT | 155 g |