Noiseblocker NB-eLoop B12-4 120mm 2400RPM Case Fan
| IN STOCK |
Noiseblocker NB-eLoop B14-3 1400RPM 140mm Case Fan
| IN STOCK |
Noiseblocker Black Silent Pro PK-2 140mm Computer Case Fan
| IN STOCK |
be quiet Light Wings (BL072) ARGB120mm Computer Case Fan
| IN STOCK |
Blacknoise Noiseblocker X B12 120MM ARGB Computer Case Fan - White
| IN STOCK |
Noiseblocker Black Silent Pro PK-1 140mm Computer Case Fan
| IN STOCK |
Noctua Industrial 140mm 3000RPM PWM Computer Case Fan
| IN STOCK |
Noctua NF-A12X25 Chromax 120MM Computer Case Fan - Black
| IN STOCK |
Lian Li UNI FAN SL-INFINITY 120mm ARGB Case Fan - 3 Pack - Black
| IN STOCK |
Noctua Industrial 140mm 2000RPM Computer Case Fan
| IN STOCK |
Noiseblocker Black Silent XL-P 120mm Computer Case Fan
| IN STOCK |
Phanteks D30 PWM D-RGB 120mm Computer Case Fan
| IN STOCK |
Noctua Industrial 120mm 2000RPM PWM Computer Case Fan
| IN STOCK |
Noctua 120mm 900RPM Computer Case Fan
| IN STOCK |
Noiseblocker Multi-frame S-Series M12-P 120mm Computer Case Fan
| IN STOCK |
Fractal Design Prisma AL Series ARGB fans allow your system to truly shine. Six hub-mounted addressable RGB LEDs work in harmony with a white semi-opaque outer ring and fan blades to produce a beautifully uniform glow across the fan’s entire surface.
Support for ASUS Aura, Gigabyte Fusion, MSI Mystic Light and ASRock Polychrome allows precision software control, enabling Prisma to synergize perfectly with your components. Those wanting more physical control can pair Prisma with the newly released Adjust R1 controller to set colors, brightness, and motion effects with the push of a button.
As with any Fractal Design fan, silence remains a central focus with integrated vibration damping corners, silent LLS bearings, and PWM options for complete control over the speed of your fans, ensuring Prisma is seen, not heard.
PWM and 3-pin versions are available in 120mm and 140mm sizes, each with single and 3-pack offerings to make your build shine brilliantly in any situation.
| FAN DIAMETER | 14 cm |
| ROTATION SPEED | 500 RPM |
| QUANTITY | 3-Pack |
| NOISE LEVEL | 15.1 dB |
| AIRFLOW | 103.85 cfm |
| CONNECTOR | 4-pin |
| COLOR | Black, White |
| VOLTAGE | 12 V |
| DIMENSIONS | 140 mm |
| WEIGHT | 200 g |