XFX Speedster SWFT 210 AMD Radeon RX 7600 Core Edition Graphics Card - 8GB
| IN STOCK |
Asrock Challenger AMD Radeon RX 7600 8GB GDDR6 Graphics Card
| IN STOCK |
Asus Nvidia Geforce GT730 2GB GDDR5 Low Profile Graphics Card
| IN STOCK |
AMD Radeon Pro WX 3200 Graphics Card - 4 GB
| IN STOCK |
Asrock Steel Legend AMD Radeon RX 7600 8GB GDDR6 Graphics Card
| IN STOCK |
Asus Dual GeForce RTX 3060 V2 OC Edition NVIDIA 12GB GDDR6 Graphics Card
| IN STOCK |
ZOTAC GAMING GeForce RTX 5080 AMP Extreme Infinity 16GB GDDR7 Graphics Card
| IN STOCK |
ASUS GeForce GT 730 NVIDIA 2GB GDDR5 Graphics Card
| IN STOCK |
MSI GeForce GT 710 Low Profile Graphics Card - 2 GB
| IN STOCK |
Gigabyte NVIDIA GeForce GT 1030 2GB GDDR4 Graphics Card
| IN STOCK |
XFX AMD Radeon RX 6400 4GB GDDR6 Graphics Card
| IN STOCK |
Inno3D NVIDIA GeForce GT 1030 2GB GDDR5 Graphics Card
| IN STOCK |
ASUS Dual AMD Radeon RX6600XT 8GB GDDR6 Graphics Card
| IN STOCK |
XFX MERC 310 AMD Radeon RX 7900 XTX 24GB GDDR6 Gaming Graphics Card
| IN STOCK |
Sapphire Pulse AMD Radeon RX 7600 Graphics Card - 8GB
| IN STOCK |
2x Fans. 2x Fun.
ASUS Dual GeForce RTX™ 4070 EVO fuses dynamic thermal performance with broad compatibility. Advanced cooling solutions from flagship graphics cards — including two Axial-tech fans for maximizing airflow to the heatsink — are packed into the 22.7 cm long, 2.5-slot card, delivering more power in less space. These enhancements make ASUS Dual the perfect choice for gamers who want heavyweight graphics performance in a compact build.
Axial-tech Fan Design
Better, faster, stronger
Two tried-and-true Axial-tech fans feature a smaller hub that facilitates longer blades and a barrier ring to increase downward air pressure.
Auto-Extreme Technology
Precision automated manufacturing
Auto-Extreme Technology is an automated manufacturing process that sets new standards in the industry by allowing all soldering to be completed in a single pass. This reduces thermal strain on components and avoids the use of harsh cleaning chemicals, resulting in less environmental impact, lower manufacturing power consumption, and a more reliable product overall.
GPU TWEAK III
Monitor, tweak, and tune
The ASUS GPU Tweak III utility takes graphics card tuning to the next level. It allows you to tweak critical parameters including GPU core clocks, memory frequency, and voltage settings, with the option to monitor everything in real-time through a customizable on-screen display. Advanced fan control is also included along with many more features to help you get the most out of your graphics card.
144-hour Validation Program
“Extensive” may be an understatement
A 144-hour validation program puts cards through a series of stringent tests to ensure compatibility with the latest games.
Pair with a PSU
Use our wattage calculator to estimate how much power you’ll need to fuel your rig, and then pick a compatible ROG Thor, ROG Loki or ROG Strix AURA power supply for ultimate performance.
| CHIPSET MANUFACTURER | NVIDIA |
| GPU | GeForce RTX 4070 |
| MEMORY SIZE | 12 GB |
| MEMORY TECHNOLOGY | GDDR6X |
| MEMORY BUS | 192 bit |
| NUMBER OF FANS | 2 fan(s) |
| INTERFACE | PCI Express 4.0 |
| COOLING TYPE | Active |
| MAX RESOLUTION | 7680 x 4320 pixels |
| PROCESSOR FREQUENCY | 2520 MHz |
| DISPLAY PORTS | 3 |
| HDMI PORTS | 1 |
| DISPLAY PORTS | 3 |
| DVI PORTS | 3 |
| OPENGL VERSION | 4.6 |
| VR READY | Yes |
| POWER CONSUMPTION | 650 W |
| DIMENSIONS | 123.2 mm |
| PRODUCT WEIGHT | 684 g |
| CUDA CORES | Yes |
| COLOR | Black |
| POWER CONNECTORS | 1x 8-pin |
| SLOTS WIDTH | 2.5 |