| 4 IN STOCK (4 local - 0 remote) |
|
Ready to ship today Shipping within Ireland only € 4.99 -or spend €100.00 to get free shipping |
16GB Guardians of the Galaxy Star Lord USB Flash Drive
| IN STOCK |
16GB Star Wars TLJ 1st Order BB Unit USB Flash Drive
| IN STOCK |
256GB Kingston Technology DataTraveler Exodia M USB3.2 Type-A Flash Drive - Black, Turquoise
| IN STOCK |
32GB Transcend JetFlash 700 USB3.0 Flash Drive
| IN STOCK |
DC Batman Movie Gift Box - Bluetooth Speaker, 16GB USB, Earphones and USB cable
| IN STOCK |
8GB Integral Crypto Drive FIPS 197 Encrypted USB3.0 Flash Drive (AES 256-bit Hardware Encryption)
| IN STOCK |
64GB Kingston DataTraveler Exodia M USB Type-A 3.2 Gen 1 Flash Drive Black Blue (Pack of 2x 64GB)
| IN STOCK |
256GB SanDisk Cruzer Ultra USB3.0 Flash Drive
| IN STOCK |
16GB Star Wars TFA Rey USB Flash Drive
| IN STOCK |
256GB Kingston Data Traveler 70 USB3.2 Type C Flash Drive - Black
| IN STOCK |
64GB Transcend JetFlash 790 USB3.0 Flash Drive - up to 90MB/sec - Retractable USB Connector
| IN STOCK |
8GB Integral Crypto Drive FIPS 140-2 Encrypted USB3.0 Flash Drive (256-bit Hardware Encryption)
| IN STOCK |
16GB Star Wars TFA Poe USB Flash Drive
| IN STOCK |
16GB Ron Weasley USB Flash Drive
| IN STOCK |
128GB Kingston Technology IronKey Locker+ 50 USB Type-A 3.2 Flash Drive - Silver
| IN STOCK |
The JetFlash 710 Flash drive more than satisfies the modern urge for high-speed in a small form-factor. Its tiny metallic design allows the JetFlash 710 to fit unobtrusively into a USB port. Its ergonomic design makes it easy to handle. What’s more, the COB (Chip on Board) manufacturing makes it completely resistant to dust, shock, and splashes!
Sturdy metallic casing
The JetFlash 710 is housed in a sturdy metallic casing that is ready to go wherever you lead. It could be a tiny, trendy accessory latched to your bag or sprucing up your keychain!
Lightweight, ultra-small form factor
The JetFlash 710 has an ultra-small form factor and weighs in at a mere 3.3g. It is so tiny that it fits unobtrusively into a USB port, minimizing the chance of breakage.
COB technology
Using innovative COB (Chip on Board) technology and assembled with a metallic casing, the JetFlash 710 is completely resistant to dust, shock, and splashes while remaining lightweight.
| CAPACITY | 128GB |
| INTERFACE TYPE | USB3.1 |
| FEATURES | Resistant to dust, shock and water Free download of Exclusive Transcend Elite Data Management Software |
| READYBOOST COMPATIBLE | Yes |
| COLOUR | Silver |
| MATERIAL | Metal |
| SYSTEM REQUIREMENTS | Microsoft Windows 7 or later macOS 9.0 or later Linux Kernel 2.4.2 or later |
| DIMENSIONS | 22.4 mm x 12.2 mm x 6 mm (0.88" x 0.48" x 0.24") |
| WEIGHT | 3.3 g (0.12 oz) |
| WARRANTY | 5 years manufacturers warranty |