Team Group ELITE TED516G4800C4001 memory module 16 GB 1 x 16 GB DDR5 4800 MHz by Team
Team Group ELITE TED516G4800C4001 memory module 16 GB 1 x 16 GB DDR5 4800 MHz Image
OUT OF STOCK  (0 local - 0 remote)
Receive Stock Notice:
Key Features
  • JEDEC DDR5 On-die ECC, Stable Performance
  • Increased Fundamental Frequency, Faster Speeds
  • Unleashed Capacity, Stronger Multitasking
  • Improved Structural Composition, Greater Efficiency
  • Reduced Working Voltage, Better Energy Efficiency
See full specifications
See product description
Similar Products
Details
Minimum specifications reach an ultra-high frequency of 4800MHz, 50% more from the 3200MHz standard frequency maximum of DDR4 modules. Let our DDR5 help you breeze through all your boring, mundane tasks.
Standard working voltage has been reduced from the 1.2V in DDR4 modules to 1.1V, reducing energy consumption for each bandwidth to conserve energy and reduce your burden. To minimize noise interference, the power management has been transferred from motherboard to RAM and will be complimented with a PMIC for effective system load management.
On-die ECC, Stable Performance
Specifications
CAPACITY 16GB
SPEED 4800 MHz
SINGLE / DUAL / QUAD KIT Single
CAS LATENCY 40
VOLTAGE 1.1 V