Chieftec HT-01B-350GPB computer case Midi Tower Black 350 W by Chieftec
Chieftec HT-01B-350GPB computer case Midi Tower Black 350 W Image
50+ IN STOCK  (0 local - 50+ remote)
Expected to ship within 6 days of order
Key Features
  • Midi Tower PC
  • micro ATX
  • Supported HDD sizes: 2.5,3.5,5.25"
  • Number of 2.5" bays: 1 Number of 3.5" bays: 3 Number of 5.25" bays: 2
  • Power supply included 350 W
  • SECC
  • Black
See full specifications
See product description
Details
The outstanding and eye-catching hair-line design of the front panel of this brand new mATX chassis, transports a brushed aluminum feeling thereby blending perfectly into both Home and Office environments. Equipped with two USB 3.0 front ports, which allow data transfers of up to 5 GBit/s (USB 3.0 Super-Speed), the tool-free layout makes the integration of components a “Childs play”. Optionally, you can install either a 80, 90 or 120 mm fan on the rear side of the chassis.
Specifications
FORM FACTOR Midi Tower
MOTHERBOARD COMPATIBILITY micro ATX
POWER SUPPLY INCLUDED Yes
COLOR Black
SIDE PANEL WINDOW No
MAX GPU LENGTH 34 cm
MAX CPU COOLER HEIGHT 14 cm
EXTERNAL 5.25 2
INTERNAL 3.5 3
INTERNAL 2.5 1
PORTS 2
REAR FAN SUPPORTED 80,90,120 mm
MATERIAL SECC
DIMENSIONS 180 mm