Xilence XP1050MR9.2 power supply unit 1050 W 20+4 pin ATX ATX by Xilence
Xilence XP1050MR9.2 power supply unit 1050 W 20+4 pin ATX ATX Image
17 IN STOCK  (0 local - 17 remote)
Expected to ship within 6 days of order
Free shipping within Ireland!
Key Features
  • 1050 W 100 - 240 V 50/60 Hz
  • Motherboard power connector: 20+4 pin ATX
  • PC ATX 80 PLUS Gold
See full specifications
See product description
Details
Specifications
POWER PROVIDED 1050 W
FORM FACTOR ATX
INPUT VOLTAGE 100 - 240 V
INPUT FREQUENCY 50/60 Hz
MOTHERBOARD CONNECTOR 20+4 pin ATX
CPU POWER CONNECTOR Yes
SATA POWER CONNECTOR 12
PCI EXPRESS CONNECTOR 3
POWER PROTECTION FEATURES Over current, Over power, Over voltage, Short circuit, Under voltage
DIMENSIONS 150 mm
MODULAR Fully-Modular
ENERGY EFFCIENCY 89%