Team Group T-FORCE VULCAN Z TLZRD48G3200HC16F01 memory module 8 GB 1 x 8 GB DDR4 3200 MHz by Team
Team Group T-FORCE VULCAN Z TLZRD48G3200HC16F01 memory module 8 GB 1 x 8 GB DDR4 3200 MHz Image
OUT OF STOCK  (0 local - 0 remote)
Receive Stock Notice:
Key Features
  • Simple design to perfectly protect the cooling module
  • High thermal conductive adhesive
  • Supports Intel & AMD motherboards
  • Selected high-quality IC
  • Supports XMP2.0
  • Energy saving with ultra-low working voltage
See full specifications
See product description
Similar Products
Details
Reinforced structure and enhanced heat dissipation Designed for complete protection and enhanced heat dissipation, the heat spreader is formed by punch press process with a 0.8mm thick, one-piece alloy aluminum to reinforce the body structure. In addition, the electrolytic anodizing process can enhance corrosion resistance and make it non-conductive. Moreover, the superconductive thermal adhesive can maintain gaming memory within operating temperatures.
High performance, low power consumption and upgrade easily In addition to the increase in data transfer rate, the basic working voltage of the new generation of DDR4 memory is also decreased to 1.2V. This desktop memory is energy saving, high performance and low power consumption.
Specifications
CAPACITY 8GB
MEMORY TYPE DDR4
MEMORY SPEED 3200 MHz
SINGLE/DUAL/TRIPLE Single
CAS LATENCY 16
VOLTAGE 1.35 V