Gigabyte GP-AP750GM power supply unit 750 W 20+4 pin ATX ATX Black by Gigabyte
Gigabyte GP-AP750GM power supply unit 750 W 20+4 pin ATX ATX Black Image
Product temporarily not available
Receive Stock Notice:
Key Features
  • Fully Modular Design
  • High quality 100% Japanese Capacitors
  • 135mm 2 ball bearing smart fan with fan stop function
  • 80 PLUS Gold certified: above 90% efficiency at 50% load
  • Single +12V rail
  • OCP/OTP/OVP/OPP/UVP/SCP protection
  • 10 years warranty (Adjusted according to different regions)
See full specifications
See product description
Similar Products
Details
135mm Smart Fan
80 Plus Gold Certified
Single +12V Rail
Single +12V rail provides the best power output, stability and compatibility for the hardware. It provides the easiest way to install the power cable. And it is the best design for overclocking.
Protection
Specifications
POWER PROVIDED 750 W
FORM FACTOR ATX
INPUT VOLTAGE 100 - 240 V
INPUT FREQUENCY 47 - 63 Hz
MOTHERBOARD CONNECTOR 20+4 pin ATX
CPU POWER CONNECTOR Yes
SATA POWER CONNECTOR 6
PERIPHERAL (MOLEX) POWER CONNECTOR 6
PCI EXPRESS CONNECTOR 6
FANS 1 fan(s)
FAN DIAMETER 13.5 cm
DIMENSIONS 150 mm
MODULAR Fully-Modular
COLOR Black
ENERGY EFFCIENCY 90%