Chieftec Value APB-500B8 power supply unit 500 W 20+4 pin ATX ATX Silver by Chieftec
Chieftec Value APB-500B8 power supply unit 500 W 20+4 pin ATX ATX Silver Image
27 IN STOCK  (0 local - 27 remote)
Expected to ship within 6 days of order
Key Features
  • 500 W 230 V 50 Hz
  • Motherboard power connector: 20+4 pin ATX
  • PC ATX 80 PLUS
  • Active 12 cm
  • Silver
See full specifications
See product description
Details
Specifications
POWER PROVIDED 500 W
FORM FACTOR ATX
INPUT VOLTAGE 230 V
INPUT FREQUENCY 50 Hz
MOTHERBOARD CONNECTOR 20+4 pin ATX
SATA POWER CONNECTOR 3
PERIPHERAL (MOLEX) POWER CONNECTOR 2
PCI EXPRESS CONNECTOR 1
FANS 1 fan(s)
FAN DIAMETER 12 cm
POWER PROTECTION FEATURES Over voltage, Overload, Short circuit, Under voltage
DIMENSIONS 150 mm
MODULAR Non-Modular
COLOR Silver
COOLING TYPE Active
ENERGY EFFCIENCY 80%