GIGABYTE MO34WQC2 34” OLED WQHD Curved Gaming Monitor - 3440x1440(WQHD), 240Hz, 0.03ms, KVM, 250 cd/m2, FreeSync Premium Pro, DisplayHDR True Black 400, HDMI 2.1, Displayport 1.4 by Gigabyte
GIGABYTE MO34WQC2 34” OLED WQHD Curved Gaming Monitor - 3440x1440(WQHD), 240Hz, 0.03ms, KVM, 250 cd/m2, FreeSync Premium Pro, DisplayHDR True Black 400, HDMI 2.1, Displayport 1.4 Image
1 IN STOCK  (0 local - 1 remote)
Expected to ship within 11 days of order
Free shipping within Ireland!
Key Features
  • 34-inch 1800R OLED panel with 3440x1440 WQHD resolution
  • 240Hz refresh rate, 0.03ms response time
  • 10-bit display with 99% DCI-P3 color gamut
  • Ergonomic design: Height, tilt, and swivel adjustments
  • KVM cross-platform control
  • VESA DisplayHDR True Black 400, AMD FreeSync Premium Pro, ClearMR 13000
  • 3-year premium warranty
See full specifications
See product description
Details
Immerse yourself in gaming excellence with the GIGABYTE MO34WQC2, a 34-inch wide, curved QHD QD-OLED display. Experience vibrant colors and deep contrasts as QD-OLED technology brings every pixel to life. With a 240Hz refresh rate and a 0.03ms response time, enjoy unparalleled gaming fluidity. Elevate your gaming with the VESA DisplayHDR True Black 400 and its ergonomic design. The MO34WQC2 transforms every pixel into a vivid masterpiece, setting a new standard for gaming monitors, designed for those who demand the best and refuse to settle.
Specifications
SCREEN SIZE 86.4 cm (34")
SCREEN SIZE 86.4 cm (34")
RESOLUTION 3440 x 1440 pixels
RESOLUTION 3440 x 1440 pixels
DISPLAY TYPE OLED
DISPLAY TYPE OLED
REFRESH RATE 240 Hz
REFRESH RATE 240 Hz
VIEWING ANGLE 178°
VIEWING ANGLE 178°
DISPLAY COLORS 1.07 billion colours
BRIGHTNESS 250 cd/m²
BRIGHTNESS 250 cd/m²
CONTRAST RATIO Curved
CONTRAST RATIO Curved
RESPONSE TIME 0.03 ms
RESPONSE TIME 0.03 ms
ASPECT RATIO 21:9
ASPECT RATIO 21:9
INPUT CONNECTORS 2
INPUT CONNECTORS 2
BUILT-IN SPEAKERS Yes
BUILT-IN SPEAKERS Yes
AC INPUT VOLTAGE 100 - 240 V
AC INPUT VOLTAGE 100 - 240 V
AC INPUT FREQUENCY 50/60 Hz
AC INPUT FREQUENCY 50/60 Hz
COLOR Black
COLOR Black
DIMENSIONS 811.7 mm
DIMENSIONS 811.7 mm