Chieftec Value APB-400B8 power supply unit 400 W 20+4 pin ATX PS/2 Silver by Chieftec
Chieftec Value APB-400B8 power supply unit 400 W 20+4 pin ATX PS/2 Silver Image
15 IN STOCK  (0 local - 15 remote)
Expected to ship within 6 days of order
Key Features
  • 80PLUS 230V EU
See full specifications
See product description
Details
The APB-400B8 of the VALUE SERIES offers both quality and 80 PLUS® 230V EU efficiency at a highly competitive pricing. Equipped with a vast amount of required connectors, long native cables and a silent running fan with installed thermal board, the PSU runs quietly on full load and provides REAL POWER, thereby providing all security features. Certified by CE, CB, EAC, TÜV and amongst many others, it’s the VALUE choice!
Specifications
POWER PROVIDED 400 W
FORM FACTOR PS/2
INPUT VOLTAGE 200 - 240 V
INPUT FREQUENCY 47 - 63 Hz
MOTHERBOARD CONNECTOR 20+4 pin ATX
CPU POWER CONNECTOR Yes
SATA POWER CONNECTOR 3
PERIPHERAL (MOLEX) POWER CONNECTOR 2
PCI EXPRESS CONNECTOR 1
FANS 1 fan(s)
FAN DIAMETER 12 cm
POWER PROTECTION FEATURES Over voltage, Overload, Short circuit, Under voltage
DIMENSIONS 140 mm