ASUS Dual AMD Radeon RX6600XT 8GB GDDR6 Graphics Card
| IN STOCK |
PNY RTXA6000 Ada Lovelace 48GB GDDR6 Graphics Card
| IN STOCK |
Asrock Challenger AMD Radeon RX 7600 8GB GDDR6 Graphics Card
| IN STOCK |
Sapphire PURE GAMING OC AMD Radeon RX 9070 16GB GDDR6 Graphics Card
| IN STOCK |
ZOTAC GAMING GeForce RTX 5080 AMP Extreme Infinity 16GB GDDR7 Graphics Card
| IN STOCK |
Asus GT1030-SL-2G-BRK GeForce GT 1030 2GB GDDR5 Graphics Card
| IN STOCK |
ASUS GeForce GT 730 NVIDIA 2GB GDDR5 Graphics Card
| IN STOCK |
PNY NVIDIA RTX 6000 Ada Gen GDDR6 Graphics Card - 48GB
| IN STOCK |
MSI N210-MD1G/D3 Graphics Card - 1 GB
| IN STOCK |
Asus TUF NVIDIA GeForce RTX 5090 32GB GDDR7 Gaming Graphics Card
| IN STOCK |
Gigabyte NVIDIA GeForce GT 1030 2GB GDDR4 Graphics Card
| IN STOCK |
XFX AMD Radeon RX 6400 4GB GDDR6 Graphics Card
| IN STOCK |
PowerColor Radeon Hellhound RX 9070 XT 16GB GDDR6 3-Fan Graphics Card
| IN STOCK |
Asrock Challenger Intel Arc A380 GDDR6 6GB Graphics Card
| IN STOCK |
Gigabyte GeForce RTX 5080 Gaming 16GB GDDR7 Gaming Graphics Card
| IN STOCK |
The Final Frontier
The new ROG Astral family was inspired by the limitless expanse and beauty of the cosmos, and it is a testament to an unending dedication to exploring and defining new frontiers. In that spirit, the ROG Astral GeForce RTX 5090 introduces ROG's first quad-fan graphics card, coupled with a patented vapor chamber, increased heatsink fin density, a phase-change GPU thermal pad, towering default clock speeds, boosted power delivery, and more. These premium innovations – amplified by an eye-catching die-cast frame and metal GPU bracket – combine to deliver absolute performance that can handle even the most demanding gaming scenarios.
| CHIPSET MANUFACTURER | NVIDIA |
| GPU | GeForce RTX 5090 |
| MEMORY SIZE | 32 GB |
| MEMORY TECHNOLOGY | GDDR7 |
| MEMORY BUS | 512 bit |
| NUMBER OF FANS | 4 fan(s) |
| INTERFACE | PCI Express 5.0 |
| COOLING TYPE | Active |
| MAX RESOLUTION | 7680 x 4320 pixels |
| DISPLAY PORTS | 3 |
| HDMI PORTS | 2 |
| DISPLAY PORTS | 3 |
| DVI PORTS | 3 |
| OPENGL VERSION | 4.6 |
| VR READY | Yes |
| POWER CONSUMPTION | 1000 W |
| DIMENSIONS | 76 mm |
| PRODUCT WEIGHT | 3.01 kg |
| CUDA CORES | Yes |
| COLOR | Multicolour |
| POWER CONNECTORS | 1x 16-pin |
| SLOTS WIDTH | 3.8 |
| NVIDIA G-SYNC | Yes |