
| IN STOCK |

| IN STOCK |
240GB Silicon Power SATA III SSD S55 2.5-inch TLC Ultra-slim 7mm (read/write: 540/510MB/sec)
| IN STOCK |
500GB Transcend SSD225S SATA 6Gb/s 2.5-inch SSD Solid State Disk
| IN STOCK |
512GB Transcend SATA III 6Gb/s Solid State Drive SSD230S
| IN STOCK |
500GB Crucial 2.5 Inch Serial ATA III Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
1TB Crucial BX500 2.5-inch Serial ATA 3D NAND Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
480GB Gigabyte 2.5-inch Serial ATA III Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
2TB Transcend SSD220Q SATA III 6Gb/s Solid State Drive
| IN STOCK |
240GB Transcend SATA 6Gbps 2.5-inch SSD Solid State Disk SSD220S
| IN STOCK |
2TB Samsung 870 EVO 2.5" SATA III Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
1TB Transcend SATA III 6Gb/s Solid State Drive SSD230S
| IN STOCK |
| IN STOCK |
240GB KingSpec P3 2.5-inch SATA III 3D TLC SSD
| IN STOCK |
2TB Crucial BX500 2.5-Inch Serial ATA 3D NAND Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
The ThinkSystem 5300 Mainstream SATA 6Gb solid-state drives (SSDs) use Micron NAND flash memory technology with a SATA 6Gbps interface to provide an affordable solution for mixed read/write workloads.
This product guide provides essential presales information to understand the 5300 Mainstream SSD offerings, their key features and specifications, components and options, and configuration guidelines. This guide is intended for technical specialists, sales specialists, sales engineers, IT architects, and other IT professionals who want to learn more about the SSDs and consider their use in IT solutions.
The ThinkSystem 5300 Mainstream SATA 6Gb solid-state drives (SSDs) use Micron 96-layer 3D NAND flash memory technology with a 6Gbps SATA interface. They provide an affordable solution for mixed read/write applications such as cache in transactional applications and high-speed storage for enterprise databases.
| CAPACITY | 480GB |
| INTERFACE TYPE | Serial ATA III |
| FORM FACTOR | 2.5" |
| DATA TRANSFER RATES | Read speed: 540MB/s Write speed: 460MB/s |
| RANDOM READ (4K) IOPS | 95 IOPS |
| RANDOM WRITE (4K) IOPS | 60 IOPS |
| FLASH STORAGE DETAILS | 3D TLC NAND |
| OPERATING TEMPERATURE | Operating temperature (T-T): 0 - 70 °C Storage temperature (T-T): -40 - 85 °C |
| MTBF | 3000000 h |
| SPECIAL FEATURES | 256-bit AES |