Team Group ELITE TED532G4800C40D-S01 memory module 32 GB 1 x 32 GB DDR5 4800 MHz ECC by Team
Team Group ELITE TED532G4800C40D-S01 memory module 32 GB 1 x 32 GB DDR5 4800 MHz ECC Image
24 IN STOCK  (0 local - 24 remote)
Expected to ship within 11 days of order
Free shipping within Ireland!
Key Features
  • Faster than ever with 4800MHz frequency
  • New structural composition for better performance
  • Conserve energy with energy-efficient 1.1V working voltage
  • Supports on-die ECC for more stable systems
  • Upgraded capacity for powerful multitasking
  • Lifetime warranty for maximum protection
See full specifications
See product description
Similar Products
Details
The TEAMGROUP ELITE SO-DIMM DDR5 is equipped with an ultra-high frequency of 4800MHz, a standard for DDR5s and 50% more from the 3200MHz standard frequency maximum of DDR4 modules.
Standard working voltage has been reduced from the 1.2V in DDR4 modules to 1.1V for better battery life on laptops. The PMIC has also been transferred from the motherboard to the RAM for effective load management and minimal noise interference.
Specifications
CAPACITY 32 GB
MEMORY SPEED 4800 MHz
CAS LATENCY 40
VOLTAGE 1.1 V