| 19 IN STOCK (19 local - 0 remote) |
|
Ready to ship today Shipping within Ireland only € 4.99 -or spend €100.00 to get free shipping |
128GB AData Premier Pro microSDXC CL10 UHS-I U3 V30 A2 Memory Card with SD Adapter
| IN STOCK |
1TB Silicon Power Hypera microSDXC™ Express Card SD Express. Class 10. UHS-I U3. V30. A1
| IN STOCK |
128GB AData Premier microSDXC A1 UHS-1 CL10 Memory Card w/SD adapter 85MB/sec
| IN STOCK |
256GB Extreme Pro Class 10 UHS II SDXC Card
| IN STOCK |
64GB Silicon Power Superior A1 microSDXC Class 10. UHS-I U3. V30. 4K UHD
| IN STOCK |
| IN STOCK |
| IN STOCK |
512GB AData Premier microSDXC A1 UHS-1 CL10 Memory Card w/SD adapter 85MB/sec
| IN STOCK |
32GB Transcend microSDHC CL10 Industrial Grade 10M Series
| IN STOCK |
128GB SanDisk Express Pro UHS-I Micro SDXC Memory Card
| IN STOCK |
64GB Kingston Technology Industrial UHS-I Class 10 Micro SDXC Memory Card With Adapter
| IN STOCK |
1TB Creator Class 10 Micro UHS-I SDXC Memory Card
| IN STOCK |
| IN STOCK |
128GB SanDisk Extreeme Micro SDXC Memory Card
| IN STOCK |
256GB Transcend 340S microSD UHS-I U3 A2 Ultra Performance Memory Card w/Adapter
| IN STOCK |
The Silicon Power Hypera microSDXC Express Card delivers next-generation storage performance in a compact and versatile format. Engineered with SD Express 7.1 technology, PCIe Gen3x1, and NVMe protocol, this card provides SSD-class responsiveness for supported devices, making it ideal for high-speed gaming, media creation, and large file transfers.
Designed with a dual-interface architecture, the Hypera card supports both PCIe Gen3x1 and UHS-I, ensuring backward compatibility with existing devices while unlocking significantly higher performance on next-generation hardware. This makes it a future-ready storage solution compatible with modern platforms, including Nintendo Switch 2, as well as cameras, handheld gaming systems, and mobile devices that support microSDXC Express.
Built using high-quality 3D TLC NAND flash, the Hypera microSDXC Express Card is engineered for durability, reliability, and sustained performance. With ample capacity and strong video and application performance ratings, it is well suited for 4K video recording, fast game loading, and demanding everyday workloads.
| CAPACITY | 256GB |
| TYPE | microSDXC |
| SPEED RATING | C10, UHS-I U3, V30, A1 |
| TRANSFER RATES | Performance Read(max.) Up to 880 MB/s Performance Write(max.) Up to 700 MB/s |
| UHS SPEED CLASS | UHS-I |
| TEMPERATURE RANGE | Operating Temperature 0°C ~ 70°C Storage Temperature -40°C ~ 85°C |
| DIMENSIONS | 15 x 11 x 1 mm |
| PACKAGING | Retail packaging |
| WARRANTY | 10 years limited manufacturers warranty |