960GB AData SU650 2.5-inch SATA 6Gb/s SSD Solid State Disk 3D NAND
| IN STOCK |
1TB OWC Mercury Electra 6G 2.5-inch SATA 3 Solid State Disk 7mm
| IN STOCK |
1TB Kingston Technology KC3000 M.2 PCI Express 4.0 Solid State Drive
| IN STOCK |
512GB Kingston Technology KC3000 M.2 PCI Express 4.0 Solid State Drive
| IN STOCK |
480GB Transcend JetDrive 725 for MacBook Pro (Retina) 15-inch Mid 2012 to Early 2013
| IN STOCK |
512GB Team Group T-FORCE VULCAN Z 2.5 Inch Serial ATA III 3D NAND Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
8TB Samsung 870 QVO 2.5-inch Serial ATA III V-NAND MLC Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
Crucial 2.5-inch Internal Solid State Drive Install Mounting Kit
| IN STOCK |
500GB Transcend M.2 2280 PCIe Gen4 x4 NVMe SSD 240S
| IN STOCK |
500GB Western Digital Blue SA510 M.2 Serial ATA III Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
2TB Kingston Technology FURY Renegade M.2 PCI Express 4.0 Solid State Drive
| IN STOCK |
960GB Axiom 2.5Inch SAS V-NAND TLC Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
4TB Samsung 870 EVO 2.5-Inch Internal Solid State Drive - Black
| IN STOCK |
8TB Samsung 2.5-inch Serial ATA V-NAND MLC Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
500GB Western Digital Blue 2.5 Inch Serial ATA III Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
| CAPACITY | 128GB |
| INTERFACE TYPE | LIF external interface SATA II internal interface |
| FORM FACTOR | 1.8" |
| DEVICE TYPE | SSD Solid State Disk Compatible with Apple MacBook Air Revision B and C |
| DATA TRANSFER RATES | Write Rate Max 100MB/s Read Rate Max 210MB/s |
| FLASH STORAGE DETAILS | MLC NAND Flash |
| OPERATING TEMPERATURE | 0° C to 70° C |
| MTBF | 1,500,000 hours |
| SPECIAL FEATURES | 6,12 bytes/sector correctable by RS mode 8, 12,16 bits/sector correctable by BCH mode Fully compliant with ATA-7 Standard PIO, DMA, UDMA (up to 6, dependant on host) supported |
| SYSTEM REQUIREMENTS | Compatible with Apple MacBook Air Revision B and C |
| DIMENSIONS | 71mm x 54mm x 5mm |
| WEIGHT | 40g |
| PACKAGING | Retail packaging |
| WARRANTY | 2 years warranty |