512GB Kingston Technology KC3000 M.2 PCI Express 4.0 Solid State Drive
| IN STOCK |
2TB Western Digital WD Green 2.5-inch SATA III SLC Internal SSD
| IN STOCK |
500GB Transcend M.2 2280 PCIe Gen4 x4 NVMe SSD 240S
| IN STOCK |
1TB OWC Mercury Electra 6G 2.5-inch SATA 3 Solid State Disk 7mm
| IN STOCK |
2TB Axiom 3.5 Inch Serial ATA Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
256GB Team Group T-Force Vulcan Z 2.5 Inch Serial ATA III 3D NAND Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
1TB PNY CS1030 M.2 NVMe Internal SSD
| IN STOCK |
1TB Kingston Technology KC3000 M.2 PCI Express 4.0 Solid State Drive
| IN STOCK |
512GB Team Group T-FORCE VULCAN Z 2.5 Inch Serial ATA III 3D NAND Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
3.84TB Axiom Enterprise Pro EP650 2.5Inch SFF Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
500GB Samsung 980 M.2 PCI Express 3.0 V-NAND NVMe Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
1TB Samsung 870 EVO 2.5-Inch Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
Crucial 2.5-inch Internal Solid State Drive Install Mounting Kit
| IN STOCK |
250GB Samsung 980 PCI Express 3.0 V-NAND NVMe Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
500GB Western Digital Blue 2.5 Inch Serial ATA III Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
| CAPACITY | 480GB |
| INTERFACE TYPE | SATA 3Gb/sec interface |
| FORM FACTOR | 2.5-inch |
| DEVICE TYPE | Internal Solid State Disk |
| DATA TRANSFER RATES | Read speed up to 285MB/sec Write speed up to 275MB/sec Random 4KB: Up to 60,000 IOPS |
| FLASH STORAGE DETAILS | MLC based NAND Flash chips |
| OPERATING TEMPERATURE | 0°C to +70°C Non-operating -55°C to +150°C |
| MTBF | 2,000,000 hours |
| SPECIAL FEATURES | SandForce 2181 Series Processor with 7% Over Provisioning Asynchronous Tier 1/Grade A 2X-nm NAND Flash Storage 480GB useable capacity - Total Flash Memory Components - 512GB (32GB allocated to real-time data redundancy & error correction) Qualified for single drive and multiple drive production workstation RAID 1/SPAN usage |
| SYSTEM REQUIREMENTS | Suitable for both PC and Mac systems with 2.5-inch SATA interface |
| DIMENSIONS | 100.12mm x 70.06mm x 9.45mm |
| WEIGHT | 80g |
| PACKAGING | Retail packaging |
| WARRANTY | 3 years manufacturers warranty |