4TB Samsung 870 EVO 2.5-Inch Internal Solid State Drive - Black
| IN STOCK |
1TB Kingston KC600 2.5-inch Serial ATA III Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
250GB PNY CS1030 M.2 NVMe Internal SSD
| IN STOCK |
1TB Samsung 980 M.2 PCI Express 3.0 V-NAND NVMe Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
250GB Samsung 980 PCI Express 3.0 V-NAND NVMe Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
2TB Kingston Technology FURY Renegade M.2 PCI Express 4.0 Solid State Drive
| IN STOCK |
Crucial 2.5-inch Internal Solid State Drive Install Mounting Kit
| IN STOCK |
250GB Samsung 870 EVO 2.5-Inch Serial ATA III V-NAND Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
1TB Transcend M.2 2280 PCIe Gen4 x4 NVMe SSD 240S
| IN STOCK |
480GB Kingston A400 2.5 Inch Serial ATA III Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
1TB Samsung 870 EVO 2.5-Inch Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
1TB Kingston Technology KC3000 M.2 PCI Express 4.0 Solid State Drive
| IN STOCK |
256GB Team Group T-Force Vulcan Z 2.5 Inch Serial ATA III 3D NAND Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
3.84TB Axiom Enterprise Pro EP650 2.5Inch SFF Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
1TB OWC Mercury Electra 6G 2.5-inch SATA 3 Solid State Disk 7mm
| IN STOCK |
| CAPACITY | 64GB |
| INTERFACE TYPE | SATA III 6Gbps |
| FORM FACTOR | 2.5-inch form factor |
| DEVICE TYPE | SSD Solid State Disk, internal |
| DATA TRANSFER RATES | Read speed up to 300MB/sec Write speed up to 200MB/sec |
| FLASH STORAGE DETAILS | 2Xnm Asynchronous Multi-Level Cell (MLC) |
| OPERATING TEMPERATURE | 0°C ~ 70°C -45°C ~ 85°C (storage) |
| MTBF | 2 million hours |
| SHOCK RESISTANCE | 1500G |
| SPECIAL FEATURES | TRIM (requires OS support), dynamic and static wear-leveling, background garbage collection, Indilinx nDurance 2.0 Technology to extend SSD lifespan Ndurance 2.0 Technology (Reduced Write Amplification without Compression, Advanced Multi-Level ECC, Adaptive NAND Flash Management) |
| SYSTEM REQUIREMENTS | Windows XP 32-bit /64-bit Windows Vista 32-bit / 64-bit Windows 7 32-bit / 64-bit Linux Mac OS X |
| DIMENSIONS | 99.8 x 69.63 x 9.3 mm |
| PACKAGING | Retail packaging |
| WARRANTY | 3 years manufacturers warranty |