1TB Samsung 980 M.2 PCI Express 3.0 V-NAND NVMe Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
3.84TB Axiom Enterprise Pro EP650 2.5Inch SFF Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
1TB OWC Mercury Electra 6G 2.5-inch SATA 3 Solid State Disk 7mm
| IN STOCK |
480GB Transcend JetDrive 725 for MacBook Pro (Retina) 15-inch Mid 2012 to Early 2013
| IN STOCK |
1TB PNY CS1030 M.2 NVMe Internal SSD
| IN STOCK |
250GB PNY CS1030 M.2 NVMe Internal SSD
| IN STOCK |
960GB Axiom 2.5Inch SAS V-NAND TLC Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
2TB Kingston Technology FURY Renegade M.2 PCI Express 4.0 Solid State Drive
| IN STOCK |
128GB KingSpec 1.8-inch SATA III 6Gbps SSD Solid State Disk (JMicron JMF608 Controller)
| IN STOCK |
960GB AData SU650 2.5-inch SATA 6Gb/s SSD Solid State Disk 3D NAND
| IN STOCK |
1TB Kingston KC600 2.5-inch Serial ATA III Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
2TB Western Digital WD Green 2.5-inch SATA III SLC Internal SSD
| IN STOCK |
480GB Kingston A400 2.5 Inch Serial ATA III Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
250GB Samsung 870 EVO 2.5-Inch Serial ATA III V-NAND Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
1TB Transcend M.2 2280 PCIe Gen4 x4 NVMe SSD 240S
| IN STOCK |
| CAPACITY | 256GB |
| INTERFACE TYPE | SATA III (6Gbps) |
| FORM FACTOR | 2.5-inch form factor, 7mm thickness |
| DEVICE TYPE | SSD Solid State Disk |
| DATA TRANSFER RATES | Read speed up to 560MB/sec Write speed up to 530MB/sec Random 4K read up to 49,000 IOPS Random 4K write up to 87,000 IOPS |
| FLASH STORAGE DETAILS | Ultra-fast MLC flash chips |
| OPERATING TEMPERATURE | 0°C (32°F) to 70°C (158°F) |
| MTBF | 1,000,000 hours |
| SPECIAL FEATURES | Supports TRIM, NCQ, and SMART functions Ultra-slim form factor, only 7mm thickness Disk copy and cloning software included Includes 3.5-inch mounting bracket |
| SYSTEM REQUIREMENTS | Microsoft Windows 7 Microsoft Windows XP Microsoft Windows Vista Linux® Kernel 2.6.39 or later |
| DIMENSIONS | 99.8mm × 69.8mm × 7mm |
| WEIGHT | 95g |
| PACKAGING | Retail packaging |
| WARRANTY | 3 years limited manufacturers warranty |