| IN STOCK |
| IN STOCK |
| IN STOCK |
| IN STOCK |
1TB Transcend StoreJet 25H3 2.5-inch USB3.0 Portable Hard Drive
| IN STOCK |
2TB AData Blue/Black HD650 DashDrive USB3.0 Portable Hard Drive
| IN STOCK |
2TB Western Digital Elements 2.5-inch USB3.0 Portable Hard Drive
| IN STOCK |
| IN STOCK |
2TB AData HD770G 2.5-inch USB3.2 Durable External HDD With RGB Lighting - Black Edition
| IN STOCK |
1TB AData Black HD650 Durable USB3.1 Portable Hard Drive
| IN STOCK |
6TB Toshiba P300 3.5 Inch Serial ATA III 5400RPM 128MB Internal Hard Drive
| IN STOCK |
2TB Seagate Portable External Hard Drive - Black
| IN STOCK |
2TB AData Red/Black HD650 DashDrive USB3.1 Portable Hard Drive
| IN STOCK |
4TB Transcend StoreJet 25M3 USB3.1 Slim Portable Hard Drive Shock-Resistant
| IN STOCK |
OWC 4TB Thunderbolt 5 Bus-Powered Portable NVMe SSD External Storage Solution
| IN STOCK |
| CAPACITY | 1TB |
| INTERFACE TYPE | USB3.0 Backwards compatible with USB2.0 |
| FORM FACTOR | 2.5-inch portal hard drive |
| DATA TRANSFER RATES | Up to 90MB/sec (USB3.0 interface) |
| HDD DETAILS | Built-in 1TB HDD |
| DIMENSIONS | 115mm x 78mm x 15mm |
| WEIGHT | 165g |
| SYSTEM REQUIREMENTS | Windows 8 / 7 / Vista / XP Mac OS 10.6 or later Linux 2.6 or later |
| OPERATING TEMPERATURE | 5°C (41°F) to 50°C (121°F) |
| ACCESSORIES INCLUDED | USB3.0 cable |
| SPECIAL FEATURES | Backup and Security software available for download |
| DEVICE TYPE | Portable external hard drive |
| COLOUR | Black |
| PACKAGING | Retail packaging |
| WARRANTY | 3 years manufacturers warranty |