8GB Kingston DDR3 PC3-12800 1600MHz SO-DIMM CL11 Single Memory Module (1x8GB)
| IN STOCK |
16GB G.Skill Ripjaws DDR3 1600MHz SO-DIMM laptop memory dual channel kit (2x 8GB) CL11
| IN STOCK |
16GB OWC DDR3 SO-DIMM PC3-12800 DDR3L 1600MHz CL11 Dual Channel Kit (2x8GB)
| IN STOCK |
8GB G.Skill Ripjaws DDR3 1600MHz SO-DIMM Low-voltage 1.35V Laptop Memory Kit (2x 4GB) CL9
| IN STOCK |
4GB G.Skill DDR3 PC3-10666 CL9 SQ Series single laptop memory module
| IN STOCK |
16GB G.Skill Ripjaws DDR3 1866MHz SO-DIMM Low-voltage 1.35V laptop memory kit (2x 8GB) CL11
| IN STOCK |
8GB G.Skill DDR3 1066MHz SO-DIMM Laptop Memory Kit 2x4GB for Apple Mac (PC3-8500)
| IN STOCK |
8GB G.Skill DDR3 PC3-12800 CL9 SQ Series laptop memory dual channel kit
| IN STOCK |
6GB OWC DDR3 SO-DIMM PC3-8500 1066MHz CL7 Dual Channel Kit (1x 2GB + 1x 4GB)
| IN STOCK |
8GB G.Skill Ripjaws DDR3 1866MHz SO-DIMM Low-voltage 1.35V laptop memory module CL11
| IN STOCK |
8GB Silicon Power DDR3 1600MHz SO-DIMM laptop memory CL11 204 pins
| IN STOCK |
4GB GeIL DDR3 SO-DIMM 1066MHz CL7 Laptop Memory Module 204 pins PC3-8500 (1.5V)
| IN STOCK |
32GB G.Skill DDR3 1333MHz PC3 10600 (4x 8GB) for Apple Memory Upgrade
| IN STOCK |
8GB G.Skill DDR3 PC3-10666 CL9 SQ Series 1333MHz single laptop memory module
| IN STOCK |
16GB G.Skill Ripjaws DDR3 1600MHz SO-DIMM laptop memory dual channel kit (2x 8GB) CL9
| IN STOCK |
Designed specifically for Apple Mac systems, this PC3-8500 1066MHz memory module offers great performance at an affordable price point. Suitable for Apple Mac systems using 204-pin DDR3 memory - such as Macbook and Apple Mac Pro computers.
For additional peave of mind, the FA Apple ranges from G.Skill are all covered by a lifetime manufacturers warranty.
Full memory timings for this 2GB DDR3 module is CL7 (7-7-7-20) and it operates at 1.5V.
| CAPACITY | 2GB |
| STANDARD | PC3-8500 |
| MEMORY SPEED | 1066MHz (DDR3-1066) |
| CAS LATENCY | CL7 |
| SINGLE MODULE OR DUAL KIT | Single memory module |
| ERROR CHECKING | Non-ECC |
| REGISTERED | Unbuffered |
| VOLTAGE | 1.5V |
| FORM FACTOR | 204-pin DDR3 laptop memory |
| CONFIGURATION | Single-sided 2GB DDR3 laptop memory module |
| FEATURES | Designed specifically for Apple Mac systems |
| PACKAGING | Retail packaging |
| WARRANTY | Lifetime manufacturers warranty |