1TB Kingston Technology KC3000 M.2 PCI Express 4.0 Solid State Drive
| IN STOCK |
250GB PNY CS1030 M.2 NVMe Internal SSD
| IN STOCK |
2TB Kingston Technology FURY Renegade M.2 PCI Express 4.0 Solid State Drive
| IN STOCK |
512GB Kingston Technology KC3000 M.2 PCI Express 4.0 Solid State Drive
| IN STOCK |
480GB Kingston A400 2.5 Inch Serial ATA III Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
128GB KingSpec 1.8-inch SATA III 6Gbps SSD Solid State Disk (JMicron JMF608 Controller)
| IN STOCK |
500GB Western Digital Blue 2.5 Inch Serial ATA III Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
256GB Team Group T-Force Vulcan Z 2.5 Inch Serial ATA III 3D NAND Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
Crucial 2.5-inch Internal Solid State Drive Install Mounting Kit
| IN STOCK |
1TB Kingston KC600 2.5-inch Serial ATA III Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
250GB Samsung 980 PCI Express 3.0 V-NAND NVMe Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
240GB Transcend JetDrive 850 Thunderbolt PCIe SSD Upgrade for Mac
| IN STOCK |
500GB Transcend M.2 2280 PCIe Gen4 x4 NVMe SSD 240S
| IN STOCK |
960GB AData SU650 2.5-inch SATA 6Gb/s SSD Solid State Disk 3D NAND
| IN STOCK |
960GB Axiom 2.5Inch SAS V-NAND TLC Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
Featuring the industry leading PHISON S9 controller and Toshiba A19nm MLC Toggle NAND Flash, the MyDigitalSSD Super Boot Drive SSD is easy to install upgrades that provide users increased efficiency with blazing fast Read/Write speeds while minimizing startup and application load times in any device with a 42mm (2242) M.2 NGFF slot - all at a wallet friendly price.
Looking for a boost without sacrificing storage space? MyDigitalSSD Super Boot Drives allow high speeds with a backwards compatible SATA III 6.0Gb/s interface for unmatched performance compared to similar low density drives when used by itself or alongside a spinning hard drive.
Give your NUC, notebook, tablet, Ultrabook, Chromebook/Box, or hybrid PC (a laptop or desktop with mSATA and SATA ports) the upgrade it deserves, give it a Super Boot Drive SSD and discover what you've been missing.
| CAPACITY | 256GB |
| INTERFACE TYPE | M.2 NGFF |
| DEVICE TYPE | SSD Solid State Disk |
| DATA TRANSFER RATES | Max Read Rate 545MB/sec (ATTO) Max Write Rate 410MB/sec (ATTO) |
| FLASH STORAGE DETAILS | Toshiba 19nm MLC Toggle Flash |
| OPERATING TEMPERATURE | 0°C to 70°C |
| MTBF | 1,000,000 hours |
| SPECIAL FEATURES | Sudden power-off recovery Battery backup function High and Reliable ECC capability up to 24bits/sector S.M.A.R.T features optimized for SSD Bit error monitoring and management Dynamic and static wear-leveling Dynamic bad block management SMART commands and additional SSD monitoring |
| SYSTEM REQUIREMENTS | Systems with M.2 NGFF interface |
| DIMENSIONS | 42mm x 22mm x 1mm |
| WEIGHT | 5g |
| PACKAGING | Retail packaging |
| WARRANTY | 3 years manufacturers warranty |