| IN STOCK |
16GB Guardians of the Galaxy Star Lord USB Flash Drive
| IN STOCK |
16GB Star Wars TLJ 1st Order BB Unit USB Flash Drive
| IN STOCK |
30GB Apricorn Aegis Secure Key USB3.0 Flash Drive - Black
| IN STOCK |
256GB Kingston Technology DataTraveler Exodia M USB3.2 Type-A Flash Drive - Black, Turquoise
| IN STOCK |
16GB Game of Thrones Viserion USB Flash Drive
| IN STOCK |
16GB Game of Thrones Tyrion USB Flash Drive
| IN STOCK |
64GB Integral Crypto Drive FIPS 197 Encrypted USB3.0 Flash Drive (AES 256-bit Hardware Encryption)
| IN STOCK |
240GB Apricorn Aegis Secure Key USB3.0 Flash Drive - Black
| IN STOCK |
| IN STOCK |
256GB Kingston Data Traveler 70 USB3.2 Type C Flash Drive - Black
| IN STOCK |
16GB Ron Weasley USB Flash Drive
| IN STOCK |
| IN STOCK |
16GB FROZEN Elsa USB Drive
| IN STOCK |
256GB AData UV360 USB3.2 Flash Drive Black w/ Sliding USB Connector
| IN STOCK |
The S107 is a super-fast USB3.0 Flash drive with a unique wrap-around USB cap. Simply plug the cap into the opposite end of the flash drive, and it is safely secured and you will not lose it every again.
Waterproof and shock proof design ensures your data is kept safe at all times.
The Durable S107 flash drive from AData is designed for people on the go. Its huge storage capacity means you do not need to worry about carrying portable hard drives with you, and you can trust the S107 to keep your data safe - even in heavy rain, warm conditions or even when climbing mountains.
64GB Red Edition, backed by AData's lifetime warranty.
| CAPACITY | 64GB |
| INTERFACE TYPE | USB3.0 |
| FEATURES | Waterproof Shockproof Wrap-around USB cap |
| TRANSFER RATES | Read speed up to 100MB/sec Write speed up to 50MB/sec |
| READYBOOST COMPATIBLE | Yes |
| SYSTEM REQUIREMENTS | Windows XP, Vista, 7, 8, 8.1, 10 Mac OS 9.X Linux Kernel 2.4 or higher |
| DIMENSIONS | 81mm x 25mm x 9.82mm (L x W x H) |
| WEIGHT | 16g |
| WARRANTY | Lifetime manufacturers warranty |