| OUT OF STOCK (0 local - 0 remote) |
16GB Star Wars TLJ 1st Order BB Unit USB Flash Drive
| IN STOCK |
16GB Guardians of the Galaxy Star Lord USB Flash Drive
| IN STOCK |
32GB Integral Courier FIPS 197 Encrypted USB3.0 Flash Drive 256-bit Encryption
| IN STOCK |
| IN STOCK |
| IN STOCK |
64GB AData USB3.2 UC300 Type-C USB Flash Drive Black/Green
| IN STOCK |
128GB SanDisk Cruzer Blade USB2.0 Flash Drive - Black, Red
| IN STOCK |
256GB Kingston Technology DataTraveler Max USB3.2 Type-C Flash Drive - Black
| IN STOCK |
| IN STOCK |
16GB Game of Thrones Daenerys USB Flash Drive
| IN STOCK |
8GB Integral Courier FIPS 197 Encrypted USB3.0 Flash Drive 256-bit Encryption
| IN STOCK |
| IN STOCK |
16GB Ron Weasley USB Flash Drive
| IN STOCK |
32GB Transcend JetFlash 790W USB3.1 Flash Drive - up to 100MB/sec - White Retractable USB
| IN STOCK |
16GB Kingston Ironkey Keypad 200 AES-256 Flash Drive - Blue
| IN STOCK |
The Blaze B02 USB drive from Silicon Power is equipped with the new USB3.1 Gen1 interface (USB3.0), which is up to 10 times faster than USB2.0. This guarantees you will no longer be watching the progress bar for hours on your screen when transferring large files to and from your USB drive.
The stylish modern hairline design, with anti-fingerprint coating, makes this a great fashion accessory that you can carry with you everywhere. It is so small that it fits anywhere; the super-slim casing is only 8.1mm thick and as equipped with a keyhole loop at the bottom for easily attaching this drive to a keyring or lanyard.
| CAPACITY | 64GB |
| INTERFACE TYPE | USB3.1 / USB3.0 |
| FEATURES | USB3.1 Backwards compatible with USB3.0/USB2.0 |
| TRANSFER RATES | Up to 5Gbps |
| READYBOOST COMPATIBLE | Yes |
| COLOUR | Black |
| SYSTEM REQUIREMENTS | Windows 10 / 8 / 7 / Vista / XP Mac OS 10.3.x or later Linux 2.6.x or later |
| DIMENSIONS | 60.6mm x 18.0mm x 8.1mm |
| WEIGHT | 8g |
| WARRANTY | Lifetime manufacturers warranty |