| OUT OF STOCK (0 local - 0 remote) |
16GB Guardians of the Galaxy Star Lord USB Flash Drive
| IN STOCK |
16GB Star Wars TLJ 1st Order BB Unit USB Flash Drive
| IN STOCK |
| IN STOCK |
| IN STOCK |
16GB Verbatim Store N Go USB2.0 Type A Flash Drive - Red
| IN STOCK |
32GB Silicon Power Blaze B02 USB3.1 Flash Drive Black
| IN STOCK |
| IN STOCK |
| IN STOCK |
1TB Apricorn SecureKey USB3.0 Flash Drive
| IN STOCK |
64GB Kingston Technology Data Traveler Exodia USB3.2 Type A Flash Drive - Black
| IN STOCK |
128GB PQI U273V Traveling Disk USB Flash Drive - Red - USB3.0
| IN STOCK |
64GB Kingston Ironkey D300SM Encrypted USB 3.0 Flash Drive - Black
| IN STOCK |
16GB Game of Thrones Daenerys USB Flash Drive
| IN STOCK |
64GB AData UC310 USB 3.2 Flash Drive - Black Capless Swivel
| IN STOCK |
16GB Ant Man USB Flash Drive
| IN STOCK |
High-speed USB3.1 Gen1 USB drive from Kingston - this HyperX Savage 128GB drive offers blazing fast speeds up to 350MB/sec (read) and 250MB/sec (write), which means you can transfer entire video and music collections in seconrds.
With a really cool sturdy design and an interface which is also backwards compatible with USB3.0.
This drive is suitable for both Windows and Mac systems, so you can purchase this with peace of mind, knowing it will work in your system.
Ideal device for transferring huge amounts of data between systems, or for using as a backup for extra security.
| CAPACITY | 128GB |
| INTERFACE TYPE | USB3.1 Backwards compatible with USB3.0 and USB2.0 |
| TRANSFER RATES | Read speed up to 350MB/sec Write speed up to 250MB/sec |
| READYBOOST COMPATIBLE | Yes |
| COLOUR | Black/Red |
| SYSTEM REQUIREMENTS | Windows 10, Windows 8, Windows 7, Windows Vista Mac OS X (v.10.8.x+) Linux (v.2.6.x +) Chrome OS |
| DIMENSIONS | 76.3mm x 23.48mm x 12.17mm |
| WEIGHT | 15g |
| WARRANTY | 5 years manufacturers warranty |