|
Expected to ship within 2 days of order Shipping within Ireland only € 4.99 -or spend €100.00 to get free shipping |
250GB Transcend PCIe SSD 115S NVMe M.2 2280 PCIe Gen3 x4 SSD
| IN STOCK |
1TB AData Legend 710 PCIe Gen3 x4 M.2 2280 SSD Solid State Disk
| IN STOCK |
1TB AData XPG Mars 980 Blade PCIe Gen5 x4 M.2 2280 Solid State Disk
| IN STOCK |
1TB Transcend M.2 2280 80mm SATA III 6Gbps 830S Solid State Drive
| IN STOCK |
2TB Transcend 110S M.2 2280, NVMe PCIe Gen3x4 SSD
| IN STOCK |
2TB Corsair MP600 PRO LPX M.2 PCI Express 4.0 3D TLC NAND NVMe Solid State Drive
| IN STOCK |
| IN STOCK |
| IN STOCK |
1TB Samsung 990 PRO M.2 PCI Express 4.0 Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
2TB Transcend 410S NVMe PCIe 4.0 M.2 2242 Gen4 x4 Internal SSD
| IN STOCK |
2TB AData Legend 710 PCIe Gen3 x4 M.2 2280 SSD Solid State Disk
| IN STOCK |
256GB Transcend M.2 2280 80mm SATA III 6Gbps 830S Solid State Drive
| IN STOCK |
500GB Western Digital WD SN700 M.2 2280 PCI Express 3.0 NVMe Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
4TB Kingston KC3000 M.2 PCIe 4.0 NVME Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
1TB Crucial P3 Plus M.2 PCI Express 4.0 Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
Get 128GBs of memory with KingSpec M.2 NGFF SSD. At just 42mm, the solid state drive is ideal for your tablet, netbook, or miniature sized device. The small solid state drive allows users to store and retrieve information fast with up to 520MB/s read and 300MB/s write. Plus, it offers high performance and low power consumption due to its lack of moving parts. Overall, KingSpec M.2 NGFF SSD is a wonderful way of adding more storage to your tablet, netbook, or compact device because it offers high performance, low power consumption, and great read/write speeds.
| CAPACITY | 128GB |
| INTERFACE TYPE | NGFF M.2 |
| FORM FACTOR | M.2 2242 |
| DEVICE TYPE | SSD Solid State Disk |
| DATA TRANSFER RATES | 520MB/s read 300MB/s write |
| FLASH STORAGE DETAILS | MLC NAND Flash |
| OPERATING TEMPERATURE | 0°C to 700°C |
| MTBF | 1,000,000 hours |
| DIMENSIONS | 42mm X 22mm X 3.2mm |
| PACKAGING | Retail packaging |
| WARRANTY | Warranty 2 year manufacturer’s warranty |