| OUT OF STOCK (0 local - 0 remote) |
16GB Star Wars TLJ 1st Order BB Unit USB Flash Drive
| IN STOCK |
| IN STOCK |
16GB Guardians of the Galaxy Star Lord USB Flash Drive
| IN STOCK |
32GB Apricorn Aegis Secure Key 3z USB3.1 Flash Drive - Black
| IN STOCK |
128GB SanDisk Cruzer Blade USB2.0 Flash Drive - Black, Red
| IN STOCK |
| IN STOCK |
64GB SanDisk Ultra USB3.0 Flash Drive Encryption Support Black
| IN STOCK |
64GB Kingston Data Traveler Exodia M USB Type A Flash Drive - Black, Blue
| IN STOCK |
16GB Captain America USB Flash Drive
| IN STOCK |
16GB Ant Man USB Flash Drive
| IN STOCK |
| IN STOCK |
64GB AData USB3.2 UC300 Type-C USB Flash Drive Black/Green
| IN STOCK |
16GB DC Classic Batman USB Flash Drive
| IN STOCK |
16GB Transcend JetFlash 790 USB3.0 Flash Drive - up to 90MB/sec - Retractable USB Connector
| IN STOCK |
16GB Game of Thrones Night King USB Flash Drive
| IN STOCK |
The 256GB Silicon Power Blaze B21 is a USB3.1 (Gen 1) flash drive offering super fast transfer speeds and a very compact and stylish design. The sliding USB connector means you never again have to worry about losing the cap for your USB drive; it simply retracts into the body the body of the drive until it is needed again.
The capacity of this USB drive is sufficient for storing entire movies, music collections, videos and almost anything else.
Includes a free download of Silicon Power's SP Widget software, which includes features like file encryption, backup and restore, cloud connect and much more.
| CAPACITY | 256GB |
| INTERFACE TYPE | USB3.1 Backwards compatible with USB3.0/USB2.0 |
| FEATURES | Sliding USB Connector |
| TRANSFER RATES | Up to 5Gbps |
| READYBOOST COMPATIBLE | Yes |
| COLOUR | Black |
| SYSTEM REQUIREMENTS | Windows 10, 8.1, 8, 7, Vista, XP Mac OS 10.3.x or later Linux 2.6.x |
| DIMENSIONS | 58.0 x 19.5 x 9.6 mm |
| WEIGHT | 8.93g |
| WARRANTY | Lifetime manufacturers warranty |