| OUT OF STOCK (0 local - 0 remote) |
8GB G.Skill Ripjaws DDR3 1600MHz SO-DIMM Low-voltage 1.35V laptop memory kit (2x 4GB) CL11
| IN STOCK |
8GB Team Group Elite DDR3 SO-DIMM 1600MHz CL11 Memory Module
| IN STOCK |
16GB G.Skill DDR3 1600MHz SO-DIMM laptop memory dual channel kit (2x 8GB) CL11 - 1.35V
| IN STOCK |
6GB OWC DDR3 SO-DIMM PC3-8500 1066MHz CL7 Dual Channel Kit (1x 2GB + 1x 4GB)
| IN STOCK |
16GB G.Skill DDR3 1600MHz PC3-12800 CL10 Laptop Dual Channel Memory Kit 2x8GB 1.5V
| IN STOCK |
32GB G.Skill DDR3 1333MHz PC3 10600 (4x 8GB) for Apple Memory Upgrade
| IN STOCK |
4GB G.Skill DDR3 PC3-12800 CL9 SQ Series single laptop memory module
| IN STOCK |
8GB OWC DDR3L SO-DIMM PC3-14900 1867MHz CL11, 1.35V Dual Channel Kit (2x 4GB)
| IN STOCK |
16GB G.Skill Ripjaws DDR3 1866MHz SO-DIMM Low-voltage 1.35V laptop memory kit (2x 8GB) CL11
| IN STOCK |
12GB OWC DDR3 SO-DIMM PC3-10600 1333MHz CL9 Dual Channel Kit (1x 4GB + 1x 8GB)
| IN STOCK |
4GB OWC PC8500 DDR3 SO-DIMM 1066MHz 204 Pin Laptop Memory Module
| IN STOCK |
8GB G.Skill DDR3 1600MHz SO-DIMM laptop memory dual channel kit (2x 4GB) CL9 - Low Voltage
| IN STOCK |
8GB G.Skill DDR3 PC3-12800 CL9 SQ Series laptop memory dual channel kit
| IN STOCK |
16GB G.Skill Ripjaws DDR3 1600MHz SO-DIMM laptop memory dual channel kit (2x 8GB) CL11
| IN STOCK |
4GB OWC DDR3 SO-DIMM PC3-8500 1066MHz CL7 Dual Channel Kit (2x 2GB)
| IN STOCK |
If your laptop is running slow or you simply want to increase its overall performance, get Corsair DDR3 1333MHz Laptop Memory Upgrade Module.
204 pins
The laptop memory module has 204 pins that fit into most standard laptops. With 204 pins, the memory module is easily installed and maintains a solid connection with your motherboard.
1333MHz for Swift Operation
Likewise, Corsair DDR3 operates at 1333MHz for swift operation. The 1333MHz speed allows your computer to open multiple resource-intensive programs faster.
CL9 Memory Timing
In terms of speed, the laptop upgrade module serves users well by delivering CL9 memory timing. In other words, Corsair DDR3 1333MHz Laptop Memory Upgrade Module requires less time to access your 8GB of data.
Overall, quick file retrieval, high-speed operation, and easy instillation make Corsair DDR3 13333MHz a wonderful option for anyone looking to upgrade a laptop computer.
| CAPACITY | 8GB |
| STANDARD | PC3-10666 |
| MEMORY SPEED | 1333MHz (DDR3-1333) |
| CAS LATENCY | CL9 (9-9-9-24) |
| SINGLE MODULE OR DUAL KIT | Single memory module |
| ERROR CHECKING | Non-ECC |
| REGISTERED | Unbuffered |
| VOLTAGE | 1.5V |
| FORM FACTOR | 204-pin DDR3 SO-DIMM memory module |
| CONFIGURATION | Double-sided 8GB module, 8 chips each side, 16 chips total |
| PACKAGING | Retail Packaging |
| WARRANTY | Lifetime manufacturer’s warranty |