32GB G.Skill DDR4 PC4-25600 3200MHz Ripjaws V for Intel Z170/X99 CL16 Dual Channel kit (2x16GB) 1.35V
| IN STOCK |
32GB G.Skill DDR4 Aegis 3000MHz PC4-24000 CL16 Dual Channel Memory Kit (2x16GB)
| IN STOCK |
16GB G.Skill DDR4 Aegis 3000MHz PC4-24000 CL16 Dual Channel Memory Kit (2x8GB)
| IN STOCK |
8GB Kingston FURY Beast 3200MHz DDR4 Memory Module (1 x 8GB)
| IN STOCK |
256GB OWC DDR4 RDIMM Memory Upgrade Kit 4x64GB PC23400 2933MHz for Mac Pro 2019 models
| IN STOCK |
16GB Team Group T-Force Vulcan Z DDR4 3200MHz Single Memory Module (1x16GB)
| IN STOCK |
16GB G.Skill DDR4 Trident Z 3200Mhz PC4-25600 CL16 (16-18-18-38) 1.35V Dual Channel Kit (2x8GB)
| IN STOCK |
4GB Silicon Power DDR4-2400, CL17, UDIMM, Single Module
| IN STOCK |
16GB Kingston FURY Beast 3600MHz DDR4 Memory Module (1 x 16GB)
| IN STOCK |
48GB OWC PC23400 DDR4 ECC-R 2933MHz RDIMMs - 6 x 8GB Mac Pro 2019
| IN STOCK |
8GB Team T-Force Vulcan Z DDR4 3200MHz Memory Module (1 x 8GB)
| IN STOCK |
8GB Synology DDR4 2666MHz ECC UDIMM Memory Module
| IN STOCK |
| IN STOCK |
4GB Kingston ValueRam DDR4 3200MHz PC4-25600 CL22 1.2V Memory Module
| IN STOCK |
16GB AData Premier DDR4 3200MHz CL22 1.2V Desktop Memory Module
| IN STOCK |
Low latency and fast speeds deliver superior performance.
HyperX® Savage DDR4 memory is an unbeatable combination of fast speeds and aggressive timings to complement Intel’s 2, 4, 6 or 8 core processors for faster video editing, 3D rendering, gaming and AI processing. With speeds up to 3000MHz and latencies of CL12–CL15, it’s optimized for Intel’s 100 series chipset and X99 chipset motherboards and features easy overclocking with no need for manual timing adjustments in BIOS.
Available in single modules and kits of 2, 4 and 8 and in capacities up to 128GB, HyperX Savage DDR4 memory has lower power consumption than DDR3, with 1.2V or 1.35V only for all parts. Its asymmetrical, stylish, die-cast aluminum heat spreader has a low profile to fit under oversized CPU coolers and provide enhanced thermal dissipation to keep your system cooler as it complements the look of the latest PC hardware and helps you stand out from the “square” crowd. The black heat spreader and matching PCB are made from quality aluminum material and feature a diamond-cut finish.
Attack the competition with style and confidence. HyperX Savage is backed by a lifetime warranty, free technical support and legendary reliability.
- Speeds up to 3000MHz and low latencies deliver exceptional DDR4 performance
- Intel XMP-ready profiles are optimized for Intel 100 series chipset and X99 motherboards
- Lower power consumption than DDR3
- Asymmetrical, stylish die-cast aluminum, low-profile heat spreader.
| CAPACITY | 32GB |
| MEMORY SPEED | 2400MHz |
| STANDARD | PC4-19200 |
| SINGLE/DUAL/TRIPLE | Dual channel kit |
| CAS LATENCY | CL14 |
| ERROR CHECKING | Non-ECC |
| HEATSINK COLOR | Black |
| REGISTERED | Unbuffered memory |
| TECHNOLOGY | Memory form factor: 288-pin DIMM |
| CONFIGURATION | Memory layout (modules x size): 2 x 16 GB |
| FEATURES | Intel Extreme Memory Profile (XMP) |
| PACKAGING | Retail packaging |
| WARRANTY | Lifetime manufacturers warranty |